انواع سرماخوردگی و سرفه

زمستان عمده ترین وقت سرماخوردگی و سرفه است، اما هیچ تحقیقی قاطعانه در مورد دلیل آن توضیح نمی دهد. بیش تر از نود درصد سرماخوردگی ها را ویروس ها ایجاد می کنند که متجاوز از دویست گونه هستند و مصرف آنتی بیوتیک تأثیری در آنها ندارد. سرفه ها نیز متفاوت و گاهی خشک و زمانی به دلیل گرفتگی گلو و سینه هستند.

التهاب موجب سرفه های خشک می شود و سرفه های سینه، خلط دار است. می توانید برای کمک به خودتان هنگام سرماخوردگی کارهایی انجام دهید که بعضی از آنها در همان مرحله اولیه احتمال مبتلا شد نتان را کاهش می دهند. با این همه، به خصوص وقتی حالتان خیلی بد است، به خاطر داشته باشید که سرماخوردگی و سرفه معمولا بدون نیاز به هیچ درمانی خود به خود خوب می شود.

آگاهی علمی

 سرماخوردگی و سرفه بسیار مسری هستند و سالانه به طور میانگین، بزرگسالان دو تا چهار بار و کودکان شش تا هشست بار سرما می خورند. زنان شاید به دلیل تماس نزدیک تر با کودکان بیش تر از مردان دچار سرماخوردگی می شوند. سرماخوردگی یا به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم سرایت می کند: سرایت مستقیم از طریق ذراتی است که به هنگام عطسه یا سرفه پخش می شوند و غیر مستقیم هم مثل وقتی که با دست جلوی عطسه یا سرفه را می گیرید و بعد همان دست را به دستگیره ای میزنید و فرد دیگری بعد از شما آن را لمس می کند و سپس به دهان یا بینی خود دست میکشد که بدین ترتیب او نیز مبتلا می شود. وقتی علائم ناخوشایند سرماخوردگی (عطسه، سرفه، گرفتگی بینی، تب یا گلودرد) نمایان می شوند بیماری بسیار واگیر داراست، اما درست پیش از ظهور هم همین طور است. بسیاری از افراد به منظور پیش گیری از سرماخوردگی و سرفه مکمل ویتامین C مصرف می کنند، اما سال ها است که این موضوعی بحث انگیز شده و اثبات علمی چندانی ندارد. در واقع تقریباً بر عکس است، زیرا تحقیقاتی که یازده هزار و سیصد نفر را در بر می گرفت، نشان داد مصرف قرص های ویتامین C مانع از ابتلا به سرماخوردگی نمی شود. بنابراین به مراتب بهتر است تا این ویتامین از خوراکی ها تأمین شود، چون به همراه آن گستردة با ارزشی از آنتی اکسیدان ها و نه فقط یک نوع ویتامین را کسب می کنید. علاوه بر این دسترسی بدن به ویتامین ها از طریق خوراکی ها چون مواد بیولوژیک بیشتری دارند. اسان تر است. بعضی ها برای پیشگیری و معالجه انواع سرماخوردگی و زکام به دارو و درمان های گیاهی اعتقاد راسخ دارند. تحقیقاتی در این زمینه انجام گرفته، لیکن تا امروز شواهد قاطعی به دست نیامده است. مصرف سیر جالب توجه است، زیرا تحقیقی که در مورد صد و چهل و شش نفر انجام گرفت. نشان داد کسانی که به مدت سه ماه هر روز مقداری سیر می خوردند کمتر دچار سرماخوردگی شدند یا اصلاً مبتلا نمی شدند. اما اگر دچار آن می شدند علائم کاهش نمی یافت. سیر دارای خواص ضد باکتریایی و ضدویروسی است و شاید به همین دلیل مؤثر باشد. چندین تحقیق حاکی از اهمیت چشم گیر ماده معدنی روی در پیشگیری و تسکین سرماخوردگی است، اما چنانچه مکمل آن برای مدتی طولانی مصرف شود عوارض جانبی دارد. پس به جای مصرف مکمل خیلی بهتر است تا با شروع فصل سرما خوراکی های سرشار از روی مصرف کنید.

مقالات مرتبط  کلسترول

خوردنی های مفید

 آب کافی بدن را تأمین کنید و به خصوص نوشیدنی های گرم مصرف نمایید، چون موجب پاک شدن مخاط می گردند. با خوردن سبزی و میوه فراوان و نه فقط مرکبات میزان ویتامین C بدن را افزایش دهید. آناناس، انبه، کیوی، انواع توت و میوه گووا (امرود) همگی سرشار از ویتامین C هستند. غذاهای دریایی و همچنین فراورده های لبنی، انواع آجیل، تخم مرغ و گوشت طیور .منبع مناسبی از روی هستند سیر به دلیل خاصیت ضدویروسی کمک می کند تا کمتر سرما بخورید. بنابراین نان سبوس دار با سیر درست کنید و به سویپ، خوراک های پختنی یا سس هایی که تهیه می کنید. سیر اضافه نمایید.

خوردنی های قابل پرهیز

به نظر میرسد مخاط دهان بعضی از افراد با مصرف شیر افزایش می یابد و موجب خلط بیش تر و غلیظ تر می گردد. بنابراین چنانچه جایگزینی مثل شیر سویا مصرف می نمایید برای جبران کمبود، اطمینان حاصل کنید که سرشار از کلسیم باشد.

ثبت نظر