ریزش مو

این روزها، ریزش مو در سنین نوجوانی اختلال شایعی شده است. ریزش مو باعث نگرانی زیادی برای افراد مبتلا به آن، به ویژه برای زنان جوانی می شود که رشد خوب موها و داشتن موهای بلند را نشانهٔ زیبایی خود می دانند.

مو در حفره های کوچکی در پوست به نام پیاز مو تشکیل می شود. در واقع، هنگامی که گروه خاصی از سلولها آمینو اسیدها را به کراتین، نوعی از پروتئین که مو از آن ساخته می شود، تبدیل می کنند، رشد پایهٔ پیاز مو که پاپیلا نام دارد باعث تشکیل مو می شود. میزان تولید این اجزای اصلی پروتئین رشد مو را تعیین میکند. میزان رشد متوسط مو در حدود ۲ / ۱ سانتیمتر در ماه است که در زنان بین سنین ۵ ۱ تا ۳۰ سالگی سریع تر رشد میکند.

دلایل بروز ریزش مو

مهمترین دلیل ریزش مو تغذیهٔ ناکافی است. حتی فقدان نسبی تقریبا هر مادهٔ مغذی ممکن است باعث ریزش مو شود، اشخاصی که از کمبود ویتامین B6 رنج میبرند دچار ریزش مو شده و افرادی که از کمبود اسید فولیک رنج می برند غالبا کاملاتاسں میشوند۔ اما بعد از مصرف کافی این ویتامین ها مو به شکل طبیعی رشد میکند.

دلیل اصلی دیگر بروز ریزش مو وجود استرس های روحی و روانی همچون نگرانی، اضطراب و شوک ناگهانی است. استرس منجر به ایجاد تنش شدیدی در پوست جمجمة سر می شود. استرس همچنین به شدت بر میزان مواد مغذی ضروری مورد نیاز برای رشد سالم مو تاثیر میگذارد. ضعف عمومی، سیفیلیس، سرماخوردگی مزمن، آنفلوانزا و کم خونی همچنین منجر به بروز این اختلال می شود. استرس باعث فسعیف شدن ریشهٔ مو شده که این امر منجر به ریزش موها می شود. عدم بهداشت جمجمة سر میتواند همچنین باعث ریزش مو شود. عدم رعایت بهداشت موی سر از طریق انسداد کردن منافذ پوست سر با کثافت و ناپاکی ریشة موراضعیف میکند، وراثت عامل مهم دیگری در ریزشں مو می باشد.

درمان

داشتن موی سر سالم تا حد زیادی به مصرف مقادیر کافی از مواد مغذی ضروری در رژیم غذایی روزانهٔ فرد بستگی دارد. مو از پروتئین درست شده است و پروتئین کافی برای داشتن موی پرپشت و انبوه ضروری است. زنان به ۶۰ گرم، مردان به ۸۰ تا ۹۰ گرم، پسرها و دخترهای نوجوان به ۸۰ تا ۱۰۰ گرم پروتئین نیاز دارند. پروتئین در شیر، شیر کم چرب، ماست، سویا، تخممرغ، پنیر، گوشت و ماهی وجود دارد. فقدان ویتامین A میتواند باعث زشت شدن موی سر شود. کمبود برخی از ویتامینهای B، آهن، مس و ید میتواند باعث بروز اختلالاتی همچون ریزش مو و سفیدی پیش از موعد موها شود.

مقالات مرتبط  اتیسم - چه غذایی بخوریم

کمبود اینوزیتول نیز باعث ریزش مو می شود. هر فردی که در موی خود دچار مشکلاتی است باید غذاهای غنی از اینوزیتول همچون مخمرها، جگر و ملاس را مصرف کند. با این حال، تحقیقات نشان داده است که زنان نیاز کمتری به اینوزیتول دارند. اگرچه این ویتامین میتواند به تحریک رشد موی یک زن کمک کند، فقدان آن احتمالا دلیل اصلی رشد پایین مونیست. زنها غالباً از کمبود ید و ویتامین B رنج میبرند که این کمبودها میتواند باعث کند شدن جریان گردش خون به جمجمهٔ سر تا حدی شود که مو ممکن است بر یزد و موی جدید بسیار آهسته رشد کند. زنانی که در رژیم غذایی خود از ید، ویتامینهای B و آهن استفاده میکنند از رشد موی بهتری برخوردار خواهند بود.

عادله دیویس، متخصصی معروف تغذیه در جهان میگوید: «افزایش مصرف پروتئین، به ویژه جگر، جوانهٔ گندم و مخمرها و استفاده از یک قاشق چایخوری اینوزیتول معمولاً ریزش مو را در مردان متوقف کرده و من سه یا چهار نفری را دیدهام که مویشان بعد از مصرف این مواد مغذی پريُشت شده است.»

بنابراین، افرادی که از ریزش مو رنج میبرند باید از یک رژیم غذایی متعادل و متوازن استفاده کنند، رژیم غذایی که از (۱) دانه ها، آجیل ها و غلات، (۲) سبزیجات و (۳) میوه ها تشکیل شده است. این رژیم غذایی مقادیر کافی تمامی مواد مغذی ضروری را برای بدن فراهم می کنند. هر گروه غذایی باید یکی از این سه وعدهٔ غذایی اصلی را فراهم کند. با این حال، این غذاها باید با مصرف غذاهای مشخصی همچون شیر، روغن سبزیجات، عسل، جوانهٔ گندم، مخمرها و جگر کامل شوند.

درمانهای خانگی

اثبات شده است که چندین درمان خانگی در پیشگیری و درمان ریزش مو موثر هستند. موثرترین درمان در این میان، مالش جمجمهٔ سر به وسیلهٔ انگشتان بعد از شستن مو با آب سرد میباشد. جمجمهٔ سر را باید آنقدر مالش داد تا با گرمای تولید شده به تدریج شروع به گزگز کردن بکند. این کار غدد چربی را تحریک کرده و به چرخش خون در نواحی آسیب دیده انرژی میبخشد و رشد مو را سالم میکند. روغن آملا که از طریق جوشاندن قطعات خشک آملا در روغن نارگیل آماده شده است تقویت کنندهٔ ارزشمندی برای غنی کردن رشد مو است. ترکیب مقدار مساوی عصارهٔ آملای تازه و آب لیموترش که به عنوان شامپو استفاده می شود منجر به رشد مو و جلوگیری از ریزش آن می شود. کاهو در پیشگیری از ریزش مویی که بر اثر کمبود مواد مغذی به وجود آمده است مفید است. گفته شده است که ترکیبی از عصارهٔ کاهو و اسفناج به رشد مو کمک میکند البته اگر نیم لیتر از این ترکیب در روز مصرف شود.

مقالات مرتبط  درمان ریزش مو

نوشیدن روزانهٔ عصارهٔ یونجه در ترکیب با عصارهٔ هویج و کاهو تا حد قابل توجهی به رشد موها کمک میکند. ترکیب این عصاره ها غنی از عناصری است که به ویژه برای رشد مو مفید هستند. به هنگام مهابا کردن عصارهٔ یونجه، برگهای این گیاه را بهتر است تازه استفاده کرد. استفادهٔ روزانه از روغن نارگیل تصفیه شدهای که با آب لیمو ترکیب شده است بر روی مو از ریزش مو جلوگیری کرده و آن را تقویت می کند، استفاده از عصارهٔ برگهای سبز گشنیز بر روی مو همچنین درمان مفیدی محسوب میشود. گیاه تاج خروس درمان ارزشمند دیگری برای جلوگیری از ریزش مو میباشد، استفاده از عصارهٔ برگ تازة این گیاه به رشد مو کمک کرده و آن را نرم میکند. روغن خردلی که با برگهای حنا جوشانده شده است در رشد سالم مو موثر است. در حدود ۲۵۰ گرم روغن خردل را باید در ظرف حلبی جوشاند. مقدار کمی از برگهای حنا را باید به تدریج در این روغن قرار داد تا حدود ۶۰ گرم از این برگ ها در این روغن سوزانده شود. سپس، این روغن را باید از میان پارچهای عبور داد و در شیشهای ریخت. ماساز منظم سر با این روغن باعث پر پشت شدن مو می شود.

درمان موثر خانگی دیگر برای رفع ریزش مو استفاده از شیرهٔ نارگیل بر روی جمجمهٔ سر و ماساژ آن برای رفع ریزش مو است. این ترکیب مو را تغذیه کرده و رشد ان را افزایش میدهد.

شستن مو با خمیر درست شده ازblack gram dal  و شنبلیله مو را تقویت میکند. خمیری که از لوبیای سودانی درست شده است را میتوان همچنین به شکل منظم بر روی نقاط تاسر سر به کار برد. استفادهٔ مداوم از روغن کرچک به عنوان روغن مو به رشد پرپشت مو کمک می کند.

ثابت شده است که درمان های خانگی مشخصی برای رفع ریزشں مو موثر هستند. خمیر درست شده از دانه های لیمو و دانه های فلفل سیاه یکی از درمان های ارزشمند برای رفع این اختلال است. این خمیر دارای اثر تحریک کنندگی است. این خمیر گردش خون را در نواحی آسیب دیده افزایش داده و رشد مو را تحریک میکند. این خمیر را باید ۲ بار در روز برای چند هفته استفاده کرد.

درمان موثر دیگر برای رفع ریزش مو خمیر گیاه شیرین بیان است که با آسیا کردن قطعات این گیاه در شیر با کمی زعفران درست می شود. این خمیر را باید شب ها قبل از رفتن به رختخواب بر روی نقاط تاس سر به کار برد.

ثبت نظر