خروپف

چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟

  • همسرتان میگوید که خروپف همراه با دورههای توقف تنفس در حدود ده ثانیه یا بیشتر دارید.
  • در روز دچار خوابآلودگی می شوید یا خوابتان میبرد.
  • خروپف می کنید و گرفتار فشار خون بالا، تورم پاها، اشکال در نعوظ، فراموشی، یا مشکل

در تمرکز هستید.

 

خروپف نشانه چیست؟

خروپف کردن بسیار شایع و درمان آن بسیار مشکل است. از نظر پزشکی چیز بی اهمیتی است، به طوری که بسیاری از پزشکان نیازی به درمان آن نمی بینند. خروپف کردن ممکن است چیزی طبیعی باشد و تعداد کسانی که خروپف میکنند به قدری زیاد است (مردان بیشتر از زنان) که توجه به آن غیرعادی به نظر می آید. اما روی دیگر سکه خروپف بی نفسی هنگام خواب است. در هنگام بیداری، ماهیچه های حنجره مسیر هوا را باز نگاه می دارند، ولی وقتی میخوابید، این ماهیچه ها شل می شوند. در کسانی که خروپف میکنند زبان یا بافت درون گلو مجرای هوا را تا حدی میبندد. عبور هوا از میان این لوله تنگ شده ایجاد صدا میکند. برای فائق آمدن بر انسداد نسبی مجرا، بدن هوا را با شدت بیشتری به درون میکشد، که با این کار، بافت های شل شده به هم میچسبند و بی نفسی روی میدهد. کسی که دچار بی نفسی در هنگام خواب شود، نه فقط یک یا دو بار، بلکه صدها بار در طول شب گرفتار توقف تنفس می شود.این انقطاع تنفس و خروپف خواب آرام را بر فرد حرام کرده و احتمالا قلب را تحت فشار قرار میدهد و فشار خون را بالا میبرد.

مقالات مرتبط  اسهال در طب سنتی

درمان خروپف

 هر کسی که خروپف میکند الزاماً گرفتار بی نفسی نمی شود. اما هر کسی که بی نفسی هنگام خواب دارد خروپف میکند. در هر دو مورد، باز نگاه داشتن مجرای تنفس مشکل است. درمان هم تا حدی نومیدکننده است. میزان موفقیت درمان را نمیتوان پیش بینی کرد. اما به هر حال، این درمان ها در برخی افراد مؤثر بوده است.

 عادتتان را تغییر دهید.

سرماخوردگی، داروهای مسکن، آلرژی، چاقی، بالا رفتن سن و مصرف الکل پیش از رفتن به رختخواب تنفس هنگام خواب را مختل کرده و در درمان خروپف باید به آنها توجه شود. ولی ممکن است هیچ یک از شرایط بالا را هم نداشته باشید و خروپف کنید.

 به بغل بخوابید.

بهترین وضعیت برای جلوگیری از خروپف خوابیدن به پهلوست، چون زبان و بافتهای شل شده گلو سر راه تنفس قرار نمیگیرند. خوابیدن به پهلو را یاد بگیرید.

به پشت نخوابید.

یک جیب در پشت لباس خوابتان در بین کتف ها بدوزید و توپ تنیسی را در آن بگذارید تا شب به پشت نخوابید. بعد از چند هفته بدون توپ به بغل می خوابید. سقلمه زدن هم کار خوبی است و شخصی خروپف کننده را به پهلو می چرخاند.

 گول نخورید.

گول تبلیغات بالش ها و گردنبندهای ضد خروپف را نخورید. هیچ کاری از آنها برنمیآید.

 از CPAP استفاده کنید.

اگر می توانید با چیزی مثل دستگاه غواصی بخوابید، ماشین فشار هوای مداوم مثبت (CPAP) برای جلوگیری از بی نفسی و خروپف مناسب است. این دستگاه یک ماسک بینی سه گوش دارد که با لوله ای به یک پنکه کوچک متصل است. پنکه فقط به اندازه مورد نیاز برای باز نگاه داشتن گلو و مسیرهای تنفسی هوا به درون بینی میفرستد. بسیاری از مبتلایان بعد از استفاده از این دستگاه بهتر خوابیده اند و دیگر خروپف نمیکنند. اما این دستگاه بسیار گران است و فقط با تجویز پزشک هم فروخته می شود. جراحی کنید. برای درمان خروپف های معمولی که خطری هم ندارد، برداشتن بافت زیادی گلو یا باز کردن راه تنفسی در بینی هم توصیه می شود. عمل جراحی انحراف بینی و برداشتن پولیپ همیشه مؤثر نیست. اما بزرگی لوزه ها و لوزه سوم در کودکان پیش درآمدی برای خروپف و بی نفسی در سال های بعد است و باید عمل شود. نتیجه عمل جراحی برداشتن لوزه ها، قسمت عقب سقف دهان، و زبان کوچک نیز نا معلوم است.

مقالات مرتبط  درمان گیاهی کم کاری تیروئید

ثبت نظر