دسته‌بندی نشده

اختلال یادگیری در کودکان چیست ؟ علائم ، علل و درمان

اختلال یادگیری در کودکان

اختلال یادگیری را می توان یک بیماری عصبی دانست که طی آن مغز کودک از توانایی ارسال، دریافت و پردازش اطلاعات ناتوان است.

کودک مبتلا به این اختلال در طول دوران تحصیل خود با مشکلات عدیده ای مواجه می شود.

خواندن، نوشتن، گوش دادن، درک مفاهیم عمومی و ریاضی برای آن دسته از کودکانی که به این اختلال مبتلا هستند، بسیار دشوار می باشد.

ناتوانی های یادگیری، طیف گسترده ای از ناهنجاری ها را با خود به همراه داشته که تنها به چند نمونه از آنها اشاره نمودیم.

در این مواقع نیاز است که والدین هر گونه علائم ناشی از ناهنجاری های یادگیری را در کودک خود شناسایی کرده و جهت رفع مشکل به سرعت اقدام نمایند.

علائم اختلال یادگیری در کودکان چیست؟  

علائم اختلال یادگیری با درجه بندی های مختلفی در کودکان ظاهر می شود.

شناسایی اولیه ناهنجاری ها در کودک توسط والدین ضرورت زیادی دارد.

بعد از محرز شدن ناهنجاری های یادگیری برای والدین باید با یک روانشناس کودک در این زمینه صحبت نمود.


مطالب مرتبط

مرکز درمان اختلال یادگیری در شرق تهران

مرکز درمان اختلال یادگیری در غرب تهران


از جمله مهمترین علائم مشکلات یادگیری در کودکان عبارتند از:

 • کودک از برقراری ارتباط با دوستان و معلمان خود در مدرسه عاجز می باشد.
 • کودک نمی تواند به راحتی از قوانین حاکم بر مدرسه پیروی کند.
 • کودک با مشکلات عدیده ای در راه رفتن، دویدن و سایر فعالیت های حرکتی مواجه است.
 • کودک از پاسخگویی به یک سوال ساده و بیان آن به صورت درست عاجز می باشد.
 • انجام فعالیت های ذهنی برای او بسیار سخت بوده و گاهی اوقات از خود واکنش های هیجانی نشان می دهد. 
 • و…

علائم اختلال یادگیری در کودکان چیست 

اگر به صورت دقیق تر به رفتار این کودکان نگاه کنید متوجه خواهید شد که از هوش بالایی برخوردار می باشند.

یادگیری برای این دسته از کودکان به دلیل عدم توانایی مغز در ارسال، دریافت و پردازش اطلاعات دیرتر و بسیار کندتر از سایر هم سن و سال هایشان اتفاق می افتد.

بررسی به موقع ناهنجاری های یادگیری در کودک بسیار اهمیت دارد.

زیرا این علائم می توانند نشانه هایی از بروز مشکلات دیگر نظیر: بیماری های متابولیک یا نقایص ژنتیکی باشند. 

اختلال یادگیری در کودکان به چه دلایلی اتفاق می افتد؟

فاکتورهای مختلفی بر اختلال یادگیری کودکان تاثیر می گذارند. شناسایی و بررسی این عوامل می تواند مسیر پیش روی روانشناسان جهت رفع ناهنجاری ها در کودکان را هموار کند. ناهنجاری های یادگیری به دلایل مختلفی رخ می دهند که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

آشنایی با دلایل بروز اختلال یادگیری در کودکان

 • اختلالات یادگیری ناشی از دوران کرونا

با اینکه 3 سال از همه گیری ویروس کرونا در کشور می گذرد، تبعات ناشی از آن را در بروز ناهنجاری های یادگیری در کودکان به دلیل عدم حضور آنها در مدارس شاهد هستیم. تحصیل مجازی در دوران کرونا، یک سری پیامدهای منفی برای کودکان داشته که از جمله آنها می توان به ناهنجاری های یادگیری در آنها اشاره نمود. اختلالات یادگیری در پسا کرونا، روند افزایشی داشته است. متاسفانه اکثر والدین این مشکلات را ناشی از عدم دسترسی به اینترنت، عدم حضور فیزیکی معلم جهت رفع مشکلات درسی کودک و… می دانند. 

 • اختلالات یادگیری ناشی از دور بودن کودک از فضای مدرسه

یکی دیگر از مهمترین دلایلی که می تواند یادگیری کودکان را با اختلال مواجه کند، دور بودن از فضای مدرسه می باشد. مدرسه، اولین مکانی است که معلم به طور مستقیم با کودک در ارتباط می باشد. ناهنجاری های یادگیری کودکان در دبستان در سه حیطه خواندن، نوشتن و درک ریاضی رخ می دهند. هر چقدر که کودک از فضای مدرسه دور باشد، این مشکلات بیشتر خواهد شد. در صورت عدم شناسایی و رفع ناهنجاری های یادگیری، کودک در آینده با مشکلات بیشتری مواجه خواهد شد. 

رابطه اختلال یادگیری با بیش فعال بودن کودک

 • اختلالات یادگیری ناشی از بیش فعال بودن کودک

بیش فعالی (ADHD) را نمی توان اختلال یادگیری به حساب آورد، اما این مشکل می تواند بر روی ناهنجاری های یادگیری تاثیر بگذارد. بیش فعالی، کارکردهای اجرایی مغز را مختل می کند. همین عامل باعث خواهد شد تا کودک در یادگیری و حل تکالیف خود ناتوان باشد. در برخی شرایط حتی امکان دارد کودک جهت یادگیری مهارت های خواندن، نوشتن و محاسبات با مشکل مواجه شود. تشخیص نشانه های اختلال یادگیری و بیش فعالی در کودک برای والدین بسیار دشوار می باشد. به همین خاطر نیاز است که از کمک متخصصانی چون: روانشناس بالینی، روانشناس مدرسه، نوروتراپیست و روانشناس تربیتی جهت بررسی و درمان اینگونه مشکلات استفاده نمود. 

اختلال یادگیری در کودکان به چند دسته تقسیم می شود؟  

جهت آشنایی بیشتر شما عزیزان نیاز است که به انواع اختلال یادگیری در کودکان و ویژگی های آن اشاره کنیم. با شناخت این ویژگی ها و علائم مرتبط با ناهنجاری های یادگیری در کودک می توان هر چه سریع تر جهت رفع مشکل اقدام نمود. 

 1. اختلال در خواندن: این مشکل زمانی رخ می دهد که کودک نمی تواند ارتباط بین صداها، حروف و کلمات را به راحتی تشخیص دهد. از جمله مهمترین علائم ناشی از این اختلال می توان به ناتوانی کودک در درک کلمات و ایده ها، سرعت کم در خواندن، عدم روان خوانی، فقدان مهارت های عمومی واژگان و  عدم تشخیص درست حروف و کلمات اشاره نمود. 
 2. اختلال در حل مسائل ریاضی: به اختلال یادگیری در حل مسائل ریاضی، دیس کالکولی گفته می شود. اگر کودک در درک معنای اعداد و بکارگیری آنها در حل مسائل ریاضی با مشکل مواجه باشد، مسلما دچار ناهنجاری دیس کالکولی است. 
 3. اختلال در نوشتن: اختلال در نوشتن که به آن دیس گرافی گفته شده، نوع دیگری از اختلالات یادگیری می باشد. در این نوع اختلال، کودک نمی تواند افکار خود را به صورت صحیح بر روی کاغذ بیان نماید. وجود مشکلات املایی زیاد و دست خط های بسیار درهم از جمله مهمترین نشانه های کودکان مبتلا به دیس گرافی به شمار می روند. 
 4. اختلال در فعالیت های حرکتی: ناتوانی در انجام فعالیت های حرکتی نوع دیگری از اختلال یادگیری در کودکان می باشد. این نوع اختلال باعث خواهد شد تا کودک نتواند فعالیت های روزمره خود را نظیر: حمام رفتن، بستن دکمه پیراهن و… به خوبی انجام دهد.
 5. ناهنجاری های شنوایی و دیداری: در این نوع اختلال، کودک نمی تواند به خوبی ببیند یا گوش کند. همین امر می تواند انجام تکالیف مدرسه و حضور او در اجتماع را با مشکل مواجه سازد. 

چگونه والدین می توانند به کودک خود جهت رفع اختلالات یادگیری کمک کنند؟

شاید در ابتدا درمان ناهنجاری های یادگیری در کودکان سخت باشد. با انجام یک سری راهکارها می توان جهت رفع زودهنگام مشکلات یادگیری در کودکان خود اقدام نمایید. اختلال یادگیری در کودک خود را می توانید حتی قبل از فرستادن او به مدرسه شناسایی کنید. تنها راهکار این است که والدین نباید در طول درمان، صبر و تحمل خود را در رابطه با کودک خود از دست دهند. 

والدین جزو اولین نفراتی هستند که می توانند علائم ناشی از اختلالات یادگیری را در کودکان خود به راحتی تشخیص دهند. در صورت بروز هرگونه مشکل یادگیری در فرزند خود بهتر است از دستورالعمل های زیر پیروی نمایید.  

 • نقاط قوت و مثبت را در کودک خود شناسایی کنید. شما می توانید فرزند خود را به انجام مجدد مهارت های مورد علاقه او، ترغیب کرده و برای این کار پاداش معینی را در نظر بگیرید.
 • عملکرد فرزند خود را در مدرسه و در رابطه با معلمان و دوستان او بررسی کنید. در صورت بروز هرگونه اختلال یادگیری می توانید به موقع جهت رفع آن اقدام نمایید.
 • از مسئولان مدرسه درخواست کنید تا در مورد فرزند شما، تست ها و آزمایشات مربوط به ناهنجاری های یادگیری را به عمل آورند.
 • در مورد مشکلات یادگیری با کودک خود صحبت کرده و سعی کنید جهت رفع آنها با او همراه باشید. 

آشنایی با روش های درمان اختلال یادگیری در کودکان

آشنایی با روش های درمان اختلال یادگیری در کودکان

همانطور که گفتیم، والدین جزو اولین نفراتی هستند که می تواند هرگونه اختلال یادگیری را در مورد کودک خود متوجه شوند. والدین در طول درمان ناهنجاری های یادگیری در کودکان خود باید صبر و تحمل زیادی داشته باشند. نقش والدین در این مورد اهمیت بسیار ویژه ای پیدا می کند. راهکارهای دیگری هم وجود داشته که با استفاده از آنها می توان جهت حل اختلالات یادگیری در کودکان اقدام کرد.

 • مراجعه به مراکز تخصصی درمان اختلال یادگیری: جهت درمان مشکلات یادگیری در کودکان باید حتما به یک مرکز تخصصی در این زمینه مراجعه نمود. از آنجا که والدین با راهکارهای مفید جهت درمان اینگونه ناهنجاری ها آشنایی ندارند، حتما باید از کمک یک روانشناس کودک و افراد متخصص در این زمینه استفاده نمایند. در برخی اوقات امکان دارد که روان درمانگر از داروهای مخصوص جهت کنترل اینگونه اختلالات استفاده کند.
 • درمان اختلالات یادگیری با نوروفیدبک: نوروفیدبک در واقع یک راهکار درمانی جهت تغییر قسمت هایی از مغز که به خوبی فعالیت نمی کنند، می باشد. بسیاری از مشکلات یادگیری که کودک با آن مواجه می شود به دلیل درست کار نکردن قسمت های مشخصی از مغز است. در این روش، درمانگر تلاش می کند تا عملکرد مغز را با استفاده از ثبت امواج EEG و دادن بازخورد عصبی به کودک بهبود بخشد. 

نتیجه گیری

اختلال یادگیری در کودکان جزو آن دسته از موضوعات مهمی بوده که نباید به راحتی از کنار آن رد شد.

این اختلال شامل طیف گسترده ای از ناهنجاری ها بوده که والدین در صورت مشاهده هرگونه علائم در کودک خود باید جهت درمان زودهنگام آن اقدام نمایند.

در این مقاله سعی شده تا به صورت خلاصه، شما عزیزان را با انواع اختلال یادگیری در کودکان و راهکارهای درمانی جهت رفع آنها آشنا نماییم. 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا