دندانپزشکی

دندانپزشک کیست و مرکز دندانپزشکی چه خدماتی را ارائه می دهد؟

دندانپزشک فردی است که هر اقدام پزشکی لازم برای ترمیم دندان ها را انجام می دهد. دندان ها از جمله موارد بسیار مهم در بدن هر انسانی می باشند. هر لقمه غذایی که وارد بدن شما می شود ابتدا توسط دندان ها ریز و خورد می گردد. وجود هرگونه آسیب و مشکل در دندان می تواند باعث ایجاد عفونت در لثه ها و یا کل بدن شود.


مرکز دندانپزشکی دکتر پور محمد در شرق تهران تهرانپارس

ادرس:

تهرانپارس – نرسیده به فلکه سوم – نبش ۱۹۰ شرقی – ساختمان پزشکان ۱۵۵ – طبقه سوم


در صورتی که اقدام لازم توسط دندانپزشک (dentist)انجام نگردد قطعا دچار درد و مشکل خواهید شد. یک دندانپزشک متخصص تمام اقدامات لازم را برای درمان درد دندان و لثه شما را انجام می دهد. عصب کشی، ترمیم و پر کردن، ارتودنسی، جرم گیری و بلیچینگ، لمینت و کامپوزیت و جراحی لثه از جمله اقداماتی است که توسط یک پزشک حرفه ای انجام می گردد. در این مطلب قصد داریم مقاله کاملی را درباره ی اقدامات پزشکی دندان به شما مخاطبان عزیز ارائه دهیم. قطعا آشنا شدن با انواع درمان های پزشکی می تواند کمک خوبی برای انتخاب خدمات باشد.

مطلب مرتبط:

دندانپزشکی خوب در تهرانپارس

دندانپزشک چه خدماتی را انجام میدهد خدمات مرکز دندانپزشکی

وظایف یک دندانپزشک و خدمات دندانپزشکی

 

دندانپزشک و یک مرکز دندانپزشکی میتواند خدمات زیر را انجام دهد.

  • عصب کشی دندان
  • ترمیم دندان و پر کردن دندان
  • خدمات دندانپزشکی زیبایی
  • لمینت کامپوزیت
  • بلیچینگ سفید کردن دندان
  • جرم گیری دندان
  • ایمپلنت و کاشت دندان
  • اورتودنسی
  • کشیدن دندان و دندان عقل
  • جراحی لثه

توضیحات درباره ی عصب کشی دندان

 

احتمالا برای هر فردی یک بار در زندگیش پیش آمده است که دندان او نیاز به عصب کشی داشته باشد. عصب کشی در معنای عام درمان درد و ریشه دندان می باشد. اگر یکی از دندان های شما درد داشته و عفونت کرده است به احتمال زیاد نیازمند عصب کشی دندان هستید. زمانی که پوسیدگی عمیقی در دندان ایجاد شود و آسیب به قسمت پالپ دندان برسد نیازمند عصب کشی خواهید بود. یکی از درمان های رایج در درمان دندان انجام عصب کشی می باشد. دندانپزشک با ایجاد کانال هایی در قسمت پالپ درد دندان را درمان می نماید.

 

برای انجام این کار دندانپزشک ابتدا قسمت پوسیده دندان را خارج نموده و از بین می برد. این کار توسط دستگاه مخصوصی انجام می شود. بعد از برداشتن پوسیدگی کانال هایی برای عصب کشی دندان ایجاد می گردد.

دکتر بعد از ایجاد کانال، دندان را توسط ماده ی خاص و سفید رنگی پر می کند. در واقع  عصب کشی دندان شامل ایجاد کانال و پر کردن دندان می باشد. متاسفانه اخیرا به دلیل افزایش قیمت مواد دندان عصب کشی دندان نیز گران شده است. در صورتی که دارای بیمه تامین اجتماعی باشید هیچ حق بیمه ای برای انجام اقدامات دندان شما پرداخت نمی شود.

 

ترمیم دندان و پر کردن دندان

 

در صورتی که دندان شما دارای پوسیدگی باشد، دندانپزشک قسمت پوسیده آن را حذف کرده و توسط مواد خاصی آن را پر می کند. این کار پر کردن و یا ترمیم دندان نامیده می شود. ممکن است دندان شما ساییده و یا شکسته باشد که در این شرایط نیز از این روش برای ترمیم دندان استفاده می گردد. در صورتی که خرابی و پوسیدگی دندان زیاد باشد، دندانپزشک از روکش دندان برای ترمیم و زیبایی استفاده می نماید. برای انجام این کار حتما باید به یک پزشک متخصص مراجعه نمایید. 

 

برای پر کردن دندان، دندانپزشک ابتدا توسط یک بی حسی موضعی ناحیه مورد نظر را بی حس می نماید. بعد از بی حس شدن آن ناحیه اقدام به برداشتن پوسیدگی موجود در دندان می نماید. بعد از برداشتن پوسیدگی توسط دستگاهی اقدام به تمیز کردن و ضد عفونی محل می نماید سپس به وسیله ی مواد مورد نظر دندان را پر کرده و در آخر پولیش می نماید. مواد مورد استفاده برای پر کردن دندان شامل آمالگام و کامپوزیت می باشد. آمالگام ماده ای نقره رنگ است و کامپوزیت ماده ای سفید رنگ و همرنگ دندان، انتخاب ماده ی مناسب بنا به تشخیص دندانپزشک انجام می گیرد.

 

 

روکش، لمینت و کامپوزیت دندان

 

هر سه مورد روکش، لمینت و کامپوزیت برای زیبایی دندان ها انجام می گیرد. روکش دندان زمانی گذاشته می شود که دندان ها به طور گسترده و وسیعی خراب شده باشند. در صورتی که طول و عرض دندان حالت نامتناسبی داشته باشد، دندانپزشک از روکش برای پوشش دادن سطح دندان استفاده می نماید. روکش ها ممکن است جنس متفاوتی داشته باشند اما اغلب از جنس سرامیک هستند. دکتر رنگ روکش را همرنگ با رنگ دندان های فرد انتخاب می نماید تا از نظر زیبایی دارای اشکال نگردد.

 

لمینت و کامپوزیت هر دو برای داشتن لبخندی زیبا انجام می شوند. در هر دو روش موادی بر روی دندان ها قرار می گیرد که زردی و بد فرمی دندان ها را از بین می برد. لمینت سرامیکی روشی بسیار عالی برای ساختن لبخندی زیبا می باشد. قیمت لمینت بیشتر از کامپوزیت می باشد اما باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که کیفیت لمینت بهتر از کامپوزیت می باشد. البته دندانپزشک نسبت به نیاز بیمار یکی از این دو روش را انتخاب می نماید. بهتر است برای انجام اقدامات زیبایی دندان های خود به دندانپزشک متخصصی مراجعه نمایید.

 

بلیچینگ و جرم گیری دندان برای سفیدی دندان

 

یکی از دغدغه های اصلی بسیاری از افراد داشتن دندان های زرد است. داشتن دندان های زیبا که مانند مرواریدهای سفید در داخل دهان برق می زنند، صورت شما را زیبا تر نشان می دهد. در صورتی که این زردی ناشی از جرم روی دندان ها باشد، می توان آن را به وسیله ی جرم گیری از بین برد. جرم گیری توسط دستگاه خاصی انجام می شود. شما می توانید برای از بین بردن زردی و جرم روی دندان های خود به دندانپزشک مراجعه نموده و درخواست انجام جرم گیری را نمایید.

در صورتی که زردی دندان ها به وسیله ی جرم گیری از بین نرود باید از روش بلیچینگ استفاده نمود. در این روش دندانپزشک ماده ای را بر روی دندان ها قرار می دهد و از لیزر استفاده می نماید. قرار گرفتن ماده ی بلیچینگ و استفاده از طول موج مخصوصی بر روی دندان ها می تواند زردی دندان ها را از بین برده و باعث سفیدی آن ها گردد. نکته ی مهم در مورد بلیچینگ این مورد می باشد که اگر زردی دندان های شما به صورت مادرزادی و ارثی باشد، نمی توانید نتیجه خوبی را از این کار بگیرید.

 

ایمپلنت دندان توسط دندانپزشک

 

انجام ایمپلنت دندان یکی از جدیدترین روش های پزشکی است که فرد را صاحب دندان جدید می کند. داشتن دندان های سالم و زیبا در دهان تاثیر زیادی را در سبک زندگی فرد می گذارد. جویدن غذا به طور کامل یکی از موارد مهم در گوارش صحیح در بدن می باشد. در صورتی که فرد دندان های مناسبی برای جویدن غذا نداشته باشد قطعا سیستم گوارشی او دچار مشکلات بسیاری می گردد. دندانپزشک متخصص می تواند به وسیله ی اجرای تکنیک های پیشرفته ایمپلنت دندان را در دهان شما انجام دهد.

 

ایمپلنت یا همان کاشت دندان روشی بسیار مناسب برای داشتن دندان هایی سالم می باشد. در این روش دندانپزشک با جراحی و آماده سازی لثه اقدام به کاشت دندان می نماید.

در صورتی که فرد ریشه دندان خود را از دست داده باشد باید به وسیله ی فلزی ریشه و محل ایجاد دندان جدید آماده گردد. این روش مزایای زیادی دارد و البته انجام آن بسیار پر هزینه می باشد. در حال حاضر برای داشتن یک دندان ایمپلنتی فرد باید مبلغی حدود هشت میلیون تومان خرج نماید. افرادی که نمی توانند از دندان مصنوعی استفاده نمایند در صورت داشتن شرایط مناسب می توانند ایمپلنت دندان را انتخاب نمایند.

 

ارتودنسی دندان توسط دندانپزشک

 

نا مرتب بودن دندان ها سبب ایجاد مشکلات زیادی برای فرد می شود. شکل نامناسب و نا مرتب دندان ها سبب از بین رفتن زیبایی در فرد می گردد. وجود دندان هایی که بر روی هم رشد کرده اند لبخند فرد را نا زیبا می کنند. انجام نشدن صحیح کار جویدن غذا از جمله عوارض دیگر وجود دندان های نا مرتب می باشد. فردی که دارای دندان های نا مرتب است به سختی می تواند دندان های خود را تمیز کند و همین موضوع سبب ایجاد پوسیدگی زیاد در دندان ها می شود. 

 

ارتودنسی روشی برای مرتب نمودن دندان های نا مرتب است. در این روش دندانپزشک با استفاده از ابزارها و روش هایی دندان های فرد را مرتب کرده و زیبایی را به او باز می گرداند. در مواردی فرد به دلیل داشتن فک نا مناسب و کوچک دندان های نا مرتبی دارد. پزشک به وسیله ی ابزارهای مختلفی فک را متناسب با دندان های فرد تنظیم می کند و مشکلات حاصل از نا مرتب بودن دندان ها از بین می رود. برای تشخیص این موضوع که آیا به ارتودنسی نیاز دارید یا نه حتما باید تحت معاینه دندانپزشک قرار بگیرید.

 

کشیدن دندان و دندان عقل

 

زمانی که یک دندان پوسیده داشته باشید که دارای ریشه خراب است باید آن را بکشید. در مواردی برخی از دندان های شیری کودکان نیاز به کشیدن دارند. افرادی که قصد انجام ایمپلنت و یا گذاشتن دندان مصنوعی دارند نیز نیاز به کشیدن دندان های خود پیدا می کنند. ممکن است برخی کشیدن دندان را کار راحتی دانسته و خودشان اقدام به انجام آن نمایند اما باید بدانید که این کار باید کاملا به صورت تخصصی انجام شود و در صورت انجام آن توسط فرد غیر متخصص مشکلات بسیاری پیش خواهد آمد.

 

دندان عقل یکی از دغدغه های مهم بسیاری از افراد است که در اغلب مواقع نیاز به کشیده شدن دارد. هر فرد  بالغی در سن 17 الی 25 سالگی رویش دندان های عقل خود را مشاهده می نماید. برخی از دندان های عقل سریعا دچار پوسیدگی می شوند و یا به صورت نهفته در دهان رشد می نمایند. وجود دندان عقل نهفته در دهان باعث ایجاد عفونت و درد می شود. دندانپزشک برای از بین بردن این مشکلات اقدام به کشیدن دندان عقل می نماید. در صورتی که دردی را در فک و کل دندان های خود احساس می کنید باید به داشتن دندان عقل نهفته شک کنید.

 

جراحی لثه توسط دندانپزشک

 

در مواردی ممکن است بیمار نیاز به انجام جراحی لثه داشته باشد. انجام جراحی لثه حتما باید توسط جراح دندانپزشک انجام گردد. یکی از دلایل انجام جراحی لثه ترمیم استخوان فک و بافت های آسیب دیده لثه می باشد. در مواردی که فرد نیاز به انجام ایمپلنت دارد، دندانپزشک به وسیله جراحی، فک و لثه ها را برای انجام این کار جراحی می نماید تا آماده ایمپلنت شوند. در مواردی جراحی لثه برای جلوگیری از افتادن یک دندان انجام می شود. در مواردی به دلیل شکل نا مناسب لثه دندان در معرض خطر افتادن قرار می گیرد.

 

در برخی از موارد شکافی بین دندان ها و لثه ایجاد می گردد. این موضوع می تواند باعث مشکلات زیادی در لثه های فرد شود. جراحی لثه در این مورد می تواند باعث از بین رفتن شکاف بین دندان و لثه گردد. دندانپزشک به وسیله جراحی این شکاف را از بین می برد. در برخی از موارد فرد نیاز دارد تا شکل استخوان فک خود را تغییر دهد. انجام جراحی لثه می تواند شکل استخوان فک را تغییر دهد. ممکن است شکل استخوان به گونه ای باشد که سبب ایجاد عفونت و رشد انواع باکتری ها گردد.

 

موارد مهم درباره ی انتخاب دندانپزشک و مرکز ارائه خدمات دندانپزشکی

 

داشتن دندان هایی سالم و زیبا یکی از دغدغه های بسیاری از افراد است. وجود هرگونه پوسیدگی و مشکل در دندان باعث ایجاد درد و عفونت در دهان می گردد. در صورتی که اقدامات پزشکی مناسب و به موقعی انجام نگیرد فرد دچار مشکلات و بیماری های زیادی می شود. انتخاب یک دندانپزشک ماهر و متخصص می تواند خیال شما را از بابت داشتن دندان هایی زیبا و سالم راحت نماید. حتما قبل از مراجعه به دندانپزشک تحقیقات لازم را درباره ی او انجام دهید. 

 

یک مرکز دندانپزشکی مناسب و تخصصی می تواند تمام خدمات حرفه ای مربوط به دندان را ارائه دهد. توجه داشته باشید که انجام خدمات دندان بسیار گران است و شامل بیمه تامین اجتماعی نمی شود. برای پرداخت هزینه های کمتر بهتر است از بیمه تکمیلی استفاده نمایید. یک دندانپزشک متخصص تمام خدمات دندان شامل عصب کشی، ایمپلنت، کشیدن دندان و انواع اقدامات زیبایی دندان را انجام می دهد. برخی از پزشکان تنها خدمات زیبایی را ارائه می دهند.

 

توجه داشته باشید که در صورت داشتن مشکل و نیاز به عصب کشی نباید به دندانپزشک زیبایی مراجعه نمایید. انتخاب کردن یک مرکز دندانپزشکی مناسب و تخصصی می تواند تمام نیازهای شما را برآورده سازد. در هنگام مراجعه به دندانپزشک حتما به بهداشت محیط و رعایت پروتکل های بهداشتی توجه داشته باشید. در صورت رعایت نشدن این موارد ممکن است مشکلات سلامتی بسیاری برای شما پیش آید. 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا