اطفال و کودکان

بیماری های نوزادان

بیماری های نوزادان

انواع بیماری های نوزادان

نوزادان در ابتدای تولد بسیار آسیب پذیر هستند و عفونت در کودکان بسیار رایج است.برخی از نوزادان هم در بدو تولد مشکلات مادرزادی دارند و آگاهی از مشکلات و بیماری های کودک تازه متولد شده برای همه ی والدین ضروری است .

در زیر برخی از انواع بیماری های نوزادان آورده شده است که در صورت مشاهده ی علایم هر کدام از آنها باید به پزشک متخصص اطفال مراجعه کرد.

بیماری های نوزادان

زردی در نوزاد

زردی شایع ترین بیماری است که نیاز به مراقبت پزشکی و بستری در بیمارستان برای نوزادان دارد. رنگ زرد رنگ پوست و اسکلرا(صلبیه یا سفیده سخت چشم) در نوزادان مبتلا به یرقان نتیجه تجمع بیلی روبین بدون جوش است.

 در اکثر نوزادان ، هایپربیلیروبینمی غیرمجاز نشان دهنده یک پدیده طبیعی عادی است.

 اما در بعضی از نوزادان ممکن است سطح بیلی روبین سرم زیاد افزایش یابد که این امر می تواند باعث نگرانی شود زیرا بیلی روبین بدون جوش عصبی سمی است و می تواند باعث مرگ در نوزادان و عواقب مادام العمر عصبی در نوزادانی شود که زنده مانده اند

 به همین دلایل ،  با وجود زردی نوزادی نیاز به ارزیابی به طور مکرر جهت تشخیص می باشد.

بیماری های نوزادان
بیماری های نوزادان

بهترین متخصص اطفال در شرق تهران

نفخ کودک

نوزادان دچار نفخ معده می شوند.

شیرخواران هوای زیادی می بلعند، مانند وقتی که:

  • چیزی می خورند ، چه غذا از سینه ی مادر باشد یا شیشه شیر
  • هنگام استفاده از پستانک
  •  در هنگام گریه کردن

وقتی هوا در شکم کودک شما گرفتار می شود ، ممکن است متوجه شوید که نوزاد:

  • آروغ می زند
  •  نفخ دارد
  • گریه می کند
  • باد معده دارد

بعضی اوقات ، ممکن است نوزادان دارای نفخ به نظرکه از مشکلی احساس ناراحتی و یا درد دارد. چگونه می توانید بدانید که آیا مشکل دیگری وجود دارد

جنیفر شو ، پزشک متخصص اطفال ، می گوید: “اگر کودک شما به طور کلی خوشحال و در حالت معمولی است و در این حین چند باد معده دارد، این نشانه طبیعی بودن آن است.”

“حتی اگر آنها قرمز شوند و سروصدا کنند ، به این معنی نیست که آنها را آزار می دهد. اگر در طول این مدت آنها خیلی مضطرب نیستید ، احتمالاً هیچ مشکلی وجود ندارد.”

کودکان تازه متولد شده اغلب دارای شکم نرم و بادکرده هستند.اگر هنگام لمس شکم نوزاد متوجه شدید که شکم سفت میباشد ممکن است در اثر گاز معده یا ابتلا به یبوست باشد.

برفک دهان

نوعی عفونت قارچی است که در دهان کودکان به وجود می اید و اگر مسئله جدی باشد باید به پزشک اطفال مراجعه کنید.

برفک یک عفونت شایع در دهان نوزادان است. این بیماری ناشی از مخمرها مانند قارچ ، کاندیدا آلبیکنس است.

 برفک اغلب در چند هفته یا ماههای اول زندگی در دهان ظاهر می شود. اگر نوک پستان  مادر شیرده مبتلا شود ، ممکن است عفونت به نوزاد منتقل شود.

این  نوع از عفونت مخمری  که به طور معمول به صورت لکه های سفید یا زرد ، به شکل نامنظم یا زخم هایی ظاهر می شود که لثه ها و زبان کودک را در هر دو طرف و سقف دهان می پوشاند.

برفک توسط مخمر یا قارچ به نام کاندیدا آلبیکنس ایجاد می شود. در حالی که این فقط یک عفونت خفیف است ، برفک می تواند برای نوزاد ناراحت کننده یا حتی دردناک باشد

 

هایفوتراپی در تهران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا