پس رفت یا خونریزی لثه ها

اگر موقع خندیدن یا لبخند زدن دندان هایتان نمای بیشتری دارند یا به نظر میرسد جدا از هم و بلندتر شده اند، شاید دچار پس رفت لثه شده اید. چنین حالتی پیش می آید، اما طبیعی نیست و اگر درمان نشود، عوارض جدی همچون ریزش دندان ها را در پی خواهد داشت. گاهی اوقات پس رفت. لثه ها چنان آهسته روی میدهد که متوجه نمی شوید، اما اگر به طور مرتب به دندان پزشک مراجعه کنید، معلوم می شود.

تشخیص خونریزی لثه ها آسان تر است، چون اثر خون را روی مسواک یا موقع شستن دهان بعد از مسواک زدن می بینید. خونریزی لثه نشانه ای از بیماری و معمولا التهاب آن است. چنانچه التهاب لثه مداوا نگردد، منجر به بیماری پیرا دندانی می شود که معضلاتی حاد دارد و به از دست دادن دندان ها می انجامد. علاوه بر این پس رفت و خونریزی لثه ها هر دو موجب بوی بد دهان می شوند.

آگاهی علمی

لثه ها فک و قسمت های زیرین دندان ها را می پوشانند و محافظت می کنند. وقتی لثه ها پسرفت می کنند، این قسمت نمایان و آسیب پذیرتر می شود و دندان ها در برابر سرما و گرما حساس می شوند. مسواک زدن محکم دندان ها معمول ترین دلیل پس رفت لثه ها است. با وجود این، مسواک نزدن و عدم رعایت بهداشت دهان و دندان هم باعث ایجاد جرم دندان و باکتری روی لثه ها و التهاب آنها میگردد که خونریزی را بیشتر می کند. جرم نرم روی دندان ها را می توان با دو بار مسواک زدن صحیح در روز و نخ آنها در شب از بین برد، اما جرم سخت تر را که الكالكولوس نام دارد، دندان پزشک در مراجعات مرتب و معمول شما برمی دارد.

مقالات مرتبط  فشار خون در طب سنتی

التهاب لثه دلیل عمده خونریزی و به خاطر تشکیل شدن جرم بر روی آنها است که غالباً با توجه به حفظ و رعایت بهداشت دهان و دندان درمان می شود. گاهی لثه ها در دوران بارداری به دلیل همه تغییرات هورمونی خونریزی می کنند که باید بعداً رفع گردد. مصرف دخانیات، تنش عصبی و رژیم غذایی ناسالم هم بیماری را تشدید می کند. رژیم غذایی حاوی کربوهیدرات زیاد و خوراکی های شیرین به ایجاد جرم کمک می کند که اگر چنین عادت غذایی ای دارید، دچار کمبود ویتامین و مواد معدنی نیز هستید که دلیل دیگری برای مشکلات لثه است.

خوردنی های مفید

کمبود ویتامین C می تواند دلیل بیماری لثه باشد، پس سبزی و میوه زیاد به خصوص انواعی را بخورید که سرشار از این ویتامین هستند: انواع فلفل قرمز، گوجه فرنگی، بروکلی، کلم پیچ، اسفناج، انواع هویج، مرکبات، انبه، طالبی و گرمک، انواع توت وکیوی. کمبود ویتامین K چندان معمول نیست، اما چنانچه شرایطی دارید که بر جذب مواد مغذی بر روده هایتان تأثیر می گذارد، ممکن است. دلیل بیماری الثه باشد. این ویتامین در سبزیجات سبز، انواع پنیر و تخم مرغ یافت می شود.

 خوردنی های قابل پرهیز

 از خوردن قند و انواع خوراکی های حاوی آن، شیرینیجات، انواع شکلات، کیک و کلوچه پرهیز نمایید. از میوه ها به عنوان غذای سبک استفاده نکنید و به جای آن بعد از غذا میوه بخورید و پس از نیم تا یک ساعت دندان هایتان را مسواک بزنید. از مصرف نوشابه های گازدار و آب میوه ها چون اسیدی هستند، خودداری کنید و از افزودن شکر و قند به نوشیدنی های داغ بپرهیزید.

مقالات مرتبط  تهوع

 راهنمایی های تخصصی

 غذا خوردن مابین وعده های اصلی هم برای لثه ها و هم اندازه دور کمرتان خوب نیست. مصرف میزان کم، اما دائم قند نیز موجب جرم زیاد روی دندان و لثه می شود. اگر مطمئن نیستید که دندان هایتان را درست مسواک میزنید، طریق صحیح آن را از متخصصی بهداشت یا دندانپزشک بپرسید.

هشدار

هر گونه تورم یا خونریزی لثه باید به نظر پزشک یا دندان پزشک برسد، زیرا دلایلی جدی اما نامعمول هستند. بیماری لثه خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می دهد، چون از طریق لثه های متورم باکتری وارد خون شده، آن را مستعد لخته شدن می کند.

ثبت نظر