۱۰ چیز که بیماران باید قبل از جراحی زیبایی بینی بدانند:

 

۱- برای داشتن زمان کافی برای عمل و مراقبت بعد از آن برنامه ریزی کنید.

بیماران به حداقل ۷ تا ۱۰ روز زمان آزاد برای بهبود کبودی و تورم بعد از عمل نیاز دارند زیرا این عوارض برای افراد مختلف، متفاوت است. شما می توانید مقدار کبودی و تورمتان را به حداقل برسانید اگر مصرف آسپرین و همه مواد ضد التهاب و غیر استروئیدی، و همچنین روغن ماهی را حداقل ۱۰ تا ۱۴ روز قبل از عمل کاهش دهید. معمولا آتل بین ۶ تا ۷ روز بعد از عمل برداشته می شود با این حال بهتر است برای بازگشت به کار حدود ۱۰ روز صبر کنید.

 

 

۲- برای بهبود کبودی و تورم کارهای زیر را انجام دهید.

کبودی و تورم بعد از عمل برای هر فرد متغیر است. برای بهبود کبودی و تورم سر خود را بالا نگه دارید و فعالیت خود را به حداقل برسانید. در ۱۰ روز اول نگذارید ضربان قلبتان به بالاتر از ۱۰۰ تپش در دقیقه برسد. چشمانتان را با یخ کمپرس کنید. بیشتر کبودی و تورم در ۳ تا ۵ روز اول رخ می دهد و باید در طول ۷ تا ۱۰ روز برطرف شود. اغلب توصیه می شود در کنار ویتامین ها از داروهایی مانند آرنیکا، مونتانا، و بروملین استفاده کنید تا به روند بهبود شما سرعت ببخشد. این مهم است که سر خود را بعد از جراحی زیبایی بینی بالا نگه دارید تا از فشار بر روی بینی خود جلوگیری کنید. تا ۳ تا ۴ هفته اول از عینک استفاده نکنید.

 

۳- طرح کلی برای رسیدن به نتیجه نهایی در طول ۱۲ تا ۱۵ ماه .

حجم قابل توجهی از تورم بینی در مدت ۱۰ تا ۱۴ روز اول برطرف میشود. مقدار زیادی از تورم باقی مانده نیز در طول ۴ تا ۶ هفته کاهش خواهد یافت، با این حال احتمالا برای رفع کامل تورم به خصوص در نوک بینی به  12 تا ۱۵ ماه زمان نیاز باشد. درک این شرایط برای بسیاری از بیماران سخت بوده اما باید با این قضیه کنار بیایند. مواردی وجود دارد که باید در هر بار مراجعه به پزشک مورد توجه قرار بگیرند تا نتیجه عمل در انتها مطلوب باشد. در اکثر موارد با توجه به سرعت پایین کاهش میزان تورم بینی ممکن است نتایج عمل مطلوب به نظر نرسد در صورتیکه همه چیز طبیعی است.کلید رسیدن به یک عمل خوب این است که جراح اعتماد به نفس داشته و تا زمانیکه نتیجه عمل خوب به نظر برسد اتاق عمل را ترک نکند.

مقالات مرتبط  خطرات جراحی بینی

 

۴- ورزش نکردن تا ۳ الی ۴ هفته

این بسیار مهم است که حداقل برای ۳ تا ۴ هفته بعد از عمل از ورزش اجتناب  کنید، به خصوص اگر شما عمل جراحی بینی یا سپتوم داشته اید. اگر ضربان قلب شما بالاتر از ۱۰۰ برود ممکن است باعث افزایش تورم، کبودی و حتی خونریزی شود، به خصوص اگر شما یک جراحی زیبایی بینی یا سپتوم برای گرفتگی راه هوایی بینی انجام داده باشید.

 

۵- حال من پس از عمل چطور خواهد شد؟

شما درد آنچنانی نخواهید داشت، فقط در چند روز اول مقداری احساس ناراحتی، کبودی و گرفتگی خواهید داشت. ممکن است پزشک یک آتل روی بینی شما گذاشته باشد. احتمال دارد زیر چشمان شما مقداری کبود شود. ممکن است آتل داخلی بینی داشته باشید و یا نداشته باشید. اکثر پزشکان ترجیح میدهند که از پانسمان بسته استفاده نکنند، چون تا حدی باعث اذیت شدن و ناراحتی بیمار می شود، اما ممکن است باعث گرفتگی بینی یا ناتوانی در تنفس از طریق بینیتان شود که این طبیعی است. مهم این است که برای تمیز نگه داشتن راه هوایی بینی، باید آن را به طور منظم با آب پاکسازی کنید تا سوراخهای بینی در طول بهبودی بعد از عمل باز نگه داشته شود.

 

۶- پس از رینوپلاستی (جراحی زیبایی بینی) چه چیزی طبیعی است؟

احساس متراکم شدن و تورم اطراف صورت و چشم طبیعی است، همچنین مقداری خونریزی جزیی از سوراخ های بینی شما در طول روزهای ابتدایی بعد از عمل نرمال بوده و ممکن است شما احساس خستگی کنید. نگران نباشید، همه این موارد طبیعی است.

 

۷- در اولین ویزیت بعد از عمل چه اتفاقی می افتد؟

در اولین ویزیت (۷ روز پس از عمل)، بیشترین زمان صرف پاک کردن داخل و خارج بینی می شود. در این مرحله قرار دادن آتل خارجی بینی خیلی آزار دهنده نیست و آتل داخلی هم ناراحتی های کمی ایجاد می کند. بنابراین توصیه میشود قبل از ویزیت، یک داروی تسکین درد یا والیوم مصرف کنید. در اولین ویزیت خودتان رانندگی نکنید از کسی بخواهید تا شما را نزد پزشک ببرد.

پس از برداشتن آتل داخلی بینی، تنفس شما برای چند ساعت بطور قابل توجهی بهتر خواهد شد اما ممکن است بینی شما دوباره دچار تورم بعد از عمل شود، به خصوص اگر عمل شما از نوع سپتوم باشد. شما میتوانید برای کاهش تورم و تسریع در بهبود زخم ها از محلول آب نمک استفاده کنید (۲ تا ۳ بار در روز) و این کار را حداقل تا ۲ یا ۳ هفته ادامه دهید.

مقالات مرتبط  جراحی پلاستیک بینی یا رینوپلاستی

 

۸- چه مدت طول می کشد تا بینی من طبیعی به نظر برسد؟

بینی شما بعد از برداشته شدن آتل خیلی بهتر به نظر می رسد، اما ممکن است یک سال طول بکشد تا بینیتان به شکل دلخواهتان درآید. ممکن است بینی شما در ابتدا تورم قابل توجهی داشته باشد، اما پس از گذشت چند هفته اول، بیشتر تورم برطرف خواهد شد و تورم باقی مانده نیز در ۴ تا ۶ هفته بعدی رفع می شود. در نهایت بعد از ۱۲ ماه دیگر اثری از تورم باقی نخواهد ماند که این زمان برای مردان و کسانی که پوست ضخیم تر دارند تا ۱۵ ماه ادامه دارد.

ضمنا نوک بینی شما نسبت به نواحی بالاتر بیشتر متورم خواهد شد و تا ۶ ماه اول نیز بی حس است. زمانی که هر گونه قرمزی یا چرک در بینیتان دیدید و یا تب یا لرز کردید باید فورا به جراح خود مراجعه کنید که این مورد بسیار نادر است.

 

۹- انتخاب جراح مناسب برای شما.

انتخاب جراح مناسب برای جراحی بینی شما بسیار مهم است زیرا جراحی زیبایی بینی سخت ترین عمل در جراحی پلاستیک است، که از آن به عنوان عمل جراحی میلیمتری یاد می شود و نیاز به تجربه و تخصص قابل توجهی دارد. شما همچنین باید با جراح خود خیلی راحت باشید، جون باید تا انتهای کار، بعد و قبل از عمل چندین بار او را ببینید. همچنین باید جراحی را بیابید که بتواند به طور دقیق به سوالات قبل و بعد از عمل شما پاسخ دهد.

 

۱۰- نیاز به جراحی مجدد

در صورت وجود موارد زیر ممکن است که جراح اقدام به جراحی مجدد کند: 

۱- اگر یک برآمدگی باقی مانده باشد یا نوک بینی هنوز بزرگ باشد.

۲-  راه هوایی بینی مسدود شده باشد.

برای همه این موارد شما معمولا باید بین ۱۲ تا ۱۵ ماه صبر کنید، چون در این زمان بعضی از موارد برطرف خواهد شد.

زمان بهبودی کامل و رسیدن به نتیجه دلخواه به میزان بسیار زیادی به ساختار ژنتیکی صورت بیمار بستگی دارد (بالای ۹۰ درصد) و بقیه وابسته به مهارت و تخصص جراح می باشد.

برگرفته از مقاله ۱۰ چیز که بیماران باید قبل از جراحی زیبایی بینی بدانند

ثبت نظر