فشارخون بالا

در نود درصد از موارد هیچ نوع دلیل مشهودی برای فشارخون بالا وجود ندارد. پزشکان این حالت را پرفشارخونی بنیادی می نامند. اکثر ما با بالا رفتن سن دچار این عارضه می شویم، اما به جز وجود سایر امراض میزان فشارخون نباید بالاتر از ۱۰ روی ۹۰ باشد. چنانچه به انواع دیابت یا بیماری کلیه مبتلا باشید، فشارخون باید کمتر هم باشد و میزان ایده آل ان ۱۲۰ روی ۸۰ است.

احتمال دارد که شخصی از فشارخون بالای خود بی خبر باشد، زیرا هیچ علامتی ندارد. با وجود این، مبتلایان تا حد زیادی در معرض خطر حمله قلبی، بیماری کلیوی و سکته مغزی قرار میگیرند. مشکلاتی در سلامت به وجود می آید که برای رفع آنها کار زیادی از دستمان بر نمی آید و دلیل آن ارثی و یا از روی بدشانسی است، اما کاری که می توانیم برای زندگی سالم تر و طولانی تر انجام دهیم، کنترل میزان فشارخون است.

آگاهی علمی

 مردانی که اندازه دور کمرشان بیش از ۱۰۲ سانتیمتر و زنانی که بیش از ۸۸ سانتیمتر است، به مراتب بیشتر در معرض خطر ابتلا به فشارخون بالا هستند. این اندازه برای زنان و مردان آسیایی کمتر و ۹۰ سانتیمتر برای مردان و ۸۰ سانتیمتر برای زنان است. بنابراین نخستین کاری که می توان به منظور جلوگیری یا کاهش فشارخون انجام داد، کاستن وزن و رساندن ان به حد معمول و مناسب با اندازه قد است.  ورزش مرتب و انجام روزانه سی دقیقه حرکات ورزشی قلبی-عروقی که خسته کننده و بالا برنده ضربان قلب باشد فشارخون را کاهش می دهد. تنش عصبی هم برای فشارخون خوب نیست و به همین دلیل باید راه هایی برای کنار آمدن با هر نوع تنش در زندگی پیدا کنید و دوره های آرامش بخش و تن آسایی مرتب برنامه ریزی نمایید. استعمال دخانیات و نوشیدن بیش از حد الکل بدترین کاری است که مبتلایان به فشارخون می توانند انجام دهند. توصیه های تغذیه ای زیادی برای کمک به متعادل نگاه داشتن فشارخون وجود دارد و علاوه بر آن رژیم غذایی خاصی هست که به منظور پایین نگاه داشتن فشارخون بسیار مؤثر است. حروف اول این رژیم غذایی تلخیص روشهای جلوگیری از فشارخون و نخستین قانون آن حذف نمک مصرفی است. نمک شریرترین دشمن در مبارزه با کنترل فشارخون به شمار میرود. اگر کل جمعیت بریتانیا فقط ۳ گرم از میزان نمک مصرفی روزانه خود بکاهند از ۳۰۰۰۰ مرگ سالانه کاسته خواهد شد. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه سایت اینترنتی با انبوه توصیه های مفید و حقایق جالب وجود دارد. در این رژیم غذایی روزانه هفت تا هشت بار غلات سبوس دار، چهار تا پنج بار میوه و سبزی، دو تا سه بار لبنیات کم چرب، دو بار یا کمتر گوشت بدون چربی قرمز یا سفید، چهار با پنج وعده انواع خشکبار و حبوبات در هفته و مقدار بسیار اندکی چربی و قند گنجانده شده است.

مقالات مرتبط  التهاب معده

 خوردنی های مفید

 رژیم غذایی کم چرب و حاوی فیبر زیاد با انواع میوه و سبزی حاوی آنتی اکسیدان. مصرف پتاسیم به خارج شدن سدیم (نمک) مازاد در بدن کمک می کند، بنابراین تا می توانید سیب زمینی، موز، انواع مرکبات و زردآلو بخورید. کلسیم و منیزیم نیز به خاطر تأثیر بر تنظیم فشارخون از عناصر با ارزش در رژیم غذایی به شمار می روند. فشارخون بالا می تواند مربوط به کمبود ویتامین D باشد که برای مقابله با آن باید به مقدار زیاد ماهی روغنی مصرف نمود و در معرض نور خورشید قرار گرفت. علاوه بر آن، ماهی روغنی خاصیت ضد انعقاد خون دارد و مانع از بی نظمی ضربان قلب می شود. تحقیقات نشان می دهند که پروتئین سویا فشارخون را پایین می آورد، اما باید توجه نمود که مردان و همچنین زنان پیش از یائسگی نباید زیاد سویا بخورند و میزان مصرف آنان فقط در حد رژیمی متعادل و متنوع باشد. براساس بررسی های گوناگون، مصرف روزانه ۵ گرم شکلات سیاه حاوی هشتاد و پنج درصد کاکائو فشارخون را پایین می آورد. معلوم شده است قرص سیر و همچنین زنجبیل فشارخون را پایین آورده و تأثیر مطلوبی دارند.

خوردنی های قابل پرهیز

 بررسی ها حاکی از آن است که قطع مصرف نمک فشارخون را کاهش می دهد و از خطر ابتلا به بیماری های قلبی-عروقی و سکته مغزی میکاهد. بنابراین ضمن مطالعه برچسب مواد غذایی، از نمک پنهان موجود در خوراکی هایی مثل انواع سوپ های حاضری، کنسروها و انواع ساندویچ و غذاهای حاضری پرهیز نمایید. وقتی انواع خاصی از داروهای فشارخون را مصرف می کنید که به آن مسدود کننده کلسیم می گویند با مشورت پزشک از مصرف گریپ فروت و عصاره آن پرهیز نمایید. نوشیدن الکل فشارخون را افزایش می دهد، پس آن را کنار بگذارید.

مقالات مرتبط  شوره سر در طب سنتی

راهنمایی های تخصصی

هنگامی که تلاش می کنید تا میزان فشارخون خود را کاهش دهید، بهتر است آنچه میخورید را یادداشت نمایید، چون معمولا به آسانی و بدون فکر هر خوردنی را در دهان می گذاریم، اما با این روش ذهنمان معطوف هر آنچه می خوریم، می شود.

مورد شناسی

در آزمایشات معمول چشمی، شرلی از تغییراتی در بینایی خود باخبر شد که احتمال می رفت به دلیل فشارخون باشد. او هیچ نوع علائمی نداشت، اما وقتی با دستگاه فشارسنج داروخانه میزان فشارخون خود را اندازه گیری نمود، ۱۹۵ روی ۹۸، خیلی زیاد بود. شرلی به پزشک مراجعه کرد که علاوه بر آزمایشات بعدی دارو نیز تجویز شد. پس از آن او هر روز به پیاده روی می رفت و مصرف نمک در برنامه غذایی اش را هم کاهش داد که با این روش فشارخون پایین امد و خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته مغزی نیز کم شد. هشدار فشارخون را قاتل خاموش می نامند، پس سالی یک بار سلامت خود را کنترل نمایید.

ثبت نظر