فشار بالای خون

فشار بالای خون یا hypertension ( نام صحیح پزشکی آن ) را قاتل ساکت می نامند. فشار بالای خون بیماری دوران معاصر ماست. روند سریع زندگی امروز و فشارهای روحی – روانی که محیط های صنعتی و شهرهای بزرگ بر انسان امروزی وارد می کنند باعث ایجاد تنش های روحی و روانی بر او می شوند. نگرانی و تنش های روحی و روانی آدرنالین موجود در جریان خون را افزایش داده و در نتیجه باعث بالا رفتن فشار خون می شود.

خونی که در میان سرخرگ های بدن جریان دارد مواد مغذی و اکسیژن را برای تمامی سلول های بدن فراهم می کند. نیروی لازم برای انجام این کار به وسیله قلب فراهم می شود، زیرا قلب خون را به داخل سرخرگ های بزرگ پمپاژ کرده و فشاری را در درون آنها ایجاد می کند که به فشار خون معروف است. بنابراین، سطح مشخصی از فشار خون برای حفظ گردش خون در بدن ضروری است. اما هنگامی که این فشار بالا میرود، این امر منجر به بروز فشار بالای خون می شود. فشار بالای خون توسط اسپازم یا نازک شدن عروق خونی که به مویرگ ها معروف هستند به وجود می آید. نازک شدن عروق خونی فشار بیشتری بر قلب وارد می کند تا خون را از میان آنها خونی پمپاژ کند. بنابراین، تحمل فشار خون به نسبت فشار بر روی قلب افزایش پیدا می کند.

فشار خون را با وسیله ای به نام اسفیگمومانومتر  به میلیمتر جیوه اندازه گیری می کنند. بالاترین فشاری که در طول هر ضربان قلب به وجود می آید فشار سیستولیک و پایین ترین فشار بین دو ضربان قلب فشار دیاستولیک نامیده میشود. فشار سیستولیک فشار انقباض قلب است، زیرا ابر فشار باعث انتقال خون در سرتاسر بدن می شود و نشان دهنده فعالیت قلب نیز میباشد. فشار دیاستولیک فشار موجود در سرخرگ هاست هنگامی که قلب در آرامش قرار دارد و شرایط عروق خونی را نشان میدهد. سطح فشار خون طبیعی ۷۰/ ۱۲۰ است، اما ممکن است تا ۹۰/۱۴۰ نیز بالا برود و همچنان طبیعی باقی بماند. در این محدوده، هر چه قدر میزان فشار خون کمتر باشد، بهتر خواهد بود. فشار خون بین ۹۰/۱۴۰ و ۹۵/۱۶۰ ناحیه مرزی به حساب می آید. از ۹۶/۱۶۰  تا ۱۱۴/ ۱۸۰ به عنوان فشار خون متوسط طبقه بندی می شود، در حالی که ۱۱۵/ ۱۸۰ و بالاتر فشار خون حاد به حساب می آید. بالا رفتن فشار دیاستولیک حادتر از بالا رفتن فشار سیستولیک است، زیرا افزایش این فشار اثرات طولانی مدت و جدی به همراه دارد. هر چقدر این فشار بیشتر باشد، خطر صدمه رسیدن به دیواره های عروق بیشتر خواهد بود.

علائم بروز فشار بالای خون

فشار خون خفیف و متوسط ممکن است برای سال ها با هیچ نشانه ای همراه نباشد. نخستین علائم فشار بالای خون ممکن است به شکل درد در پشت سر و گردن به هنگام بلند شدن از خواب در صبح بروز کند، دردی که خیلی زود ناپدید می شود. برخی از علائم شایع دیگر فشار بالای خون سرگیجه، درد در دست ها، ناحیه شانه، پاها، پشت و غیره، تپش قلب، درد در ناحیه قلب، ادرار بیش از حد، تنش عصبی و خستگی، عصبانیت و کج خلقی، نگرانی های روحی و روانی و ضعف می باشد.

فردی که از فشار بالای خون رنج میبرد نمی تواند هیچ کار جدی انجام دهد، دائما احساس خستگی می کند و همیشه عصبانی و بدعنق است. او ممکن است در تنفس خود دچار مشکلاتی شده و از سوء هاضمه نیز رنج ببرد. فشار بالای خون اگر از بین نرود ممکن است باعث حملات یا سکته های قلبی یا ناتوانایی های دیگری همچون جدا شدن terina شود.

دلایل بروز فشار بالای خون

مهمترین دلایل بروز فشار بالای خون استرس و نوع زندگی نادرست افراد می باشد. افرادی که معمولا در تنش و استرس قرار دارند از فشار بالای خون رنج میبرند. اگر استرس برای مدت زمان طولانی ادامه پیدا کند، این فشار ممکن است دائما افزایش پیدا کرده و حتی بعد از رفع استرس نیز از بین نرود. نوع زندگی نادرست، سیگار کشیدن و مصرف بیش از حد مواد سمی برای بدن، چای، قهوه، نوشابه ها، غذاهای تصفیه شده روند طبیعی زندگی را از بین میبرد. در این صورت، مواد زائد و سمی از بدن دفع نمی شوند و در نتیجه، سرخرگ ها و سیاهرگ ها ضعیف می شوند. سخت شدن سرخرگ ها، چاقی، دیابت و یبوست شدید نیز می تواند منجر به فشار بالای خون شود. دلایل دیگر بروز فشار بالای خون شامل مصرف بیش از حد مسکن ها، نمک طعام رایج، آلرژی های غذایی و مصرف غذاهای با چربی بالا و فیبر پایین، غذاهای فرآوری شده و عاری از مواد مغذی ضروری می باشد.

مقالات مرتبط  یرقان

کلیه ها از طریق ترشح رنینا ، یک ماده شیمیایی طبیعی، نقش مهمی در کنترل فشار خون ایفا می کند. اگر ترشح رنین توسط کلیه ها افزایش یابد، نمک های بیشتری در بدن باقی میماند که ابن امر منجر به افزایش سطح خون در چرخش و در نتیجه، افزایش فشار خون میشود. عفونت ها و التهاب مکرر در کلیه ها نیز می تواند باعث افزایش فشار خون شود.

درمان

شیوه های درمان پزشکی مدرن برای فشار بالای خون کاملاً غیر علمی است، زیرا بدون از بین بردن دالایل اصلی فقط تلاش می کنند تا با استفاده از داروها فشار بالای خون را کاهش دهند. داروها ممکن است موقتا فشار خون را کاهش دهند. اما این بیماری را درمان نمی کنند و در یک بررسی کلی حتی مضر و مخرب نیز هستند. تمامی داروهایی که برای درمان فشار بالای خون به کار میروند بدون استثناء سمی هستند و دارای عوارض جانبی مخربی می باشند. امنترین راه برای درمان فشار بالای خون از بین بردن علت اصلی بروز این بیماری است. شیوه طبیعی برای درمان این بیماری حذف سمومی از بدن است که باعث فشار بالای خون می شوند. افرادی که از فشار بالای خون رنج میبرند باید همیشه از یک رژیم غذایی متعادل و متوازن، ورزش و استراحت کافی استفاده کنند. رژیم غذایی از اهمیت بالایی در درمان این بیماری برخوردار است. گوشت و تخم مرغ بیشتر از هر غذایی دیگری باعث افزایش در فشار خون می شوند. فشار بالا و لخته خون را میتوان از طریق مصرف میوه های بیشتر، پروتئین کمتر و غذاهای غیر گوشتی کاهش داد. استفاده از یک رژیم غذایی طبیعی که از میوه ها و سبزیجات تازه تشکیل شده است، به جای یک رژیم غذایی سنتی، در دفع سموم از بدن مفید و موثر است. بیمار مبتلا به فشار خون بالا باید از طریق استفاده از یک رژیم غذایی تماماً میوه برای حداقل یک هفته فرایند درمان خود را شروع کند. او باید سه بار در روز در فواصل پنج ساعته از میوه ها استفاده کند. پرتغال، سیب، گلابی، انبه، میوه گویا و آناناس، تمشک و هندوانه جزو بهترین میوه ها برای درمان فشاری بالای خون محسوب می شوند. در عین حال، موز را نباید مصرف کرد. شیر را میتوان بعد از یک هفته به رژیم غذایی تماماً میوه اضافه کرد. شیر را باید تازه مصرف کرد و فقط یکبار آن را جوشاند. بیمار می تواند بعد از دو هفته از غلات نیز استفاده کند. مصرف سبزیجات برای بیماران مبتلا به فشار بالای خون موثر و مفید است. این سبزیجات را باید ترجیحا به شکل خام مصرف کرد. در صورت پختن سبزیجات، باید دقت داشت تا ارزش غذایی آنها در فرایند پختن از بین نرود. سبزیجاتی همچون خیار، هویج، گوجه فرنگی، پیاز، تربچه، کلم و اسفناج را باید به شکل خام مصرف کرد. این سبزیجات را میتوان به قطعات کوچکتری تقسیم کرد و برای خوشمزه تر شدن میتوان کمی نمک و آب لیمو نیز به آنها اضافه کرد. سیر یکی از موثرترین درمان ها برای پایین آوردن فشار بالای خون محسوب می شود. با مصرف سیر فشار بالای خون کاهش پیدا می کند، زیرا سیر دارای این توانایی است تا اسپازم سرخرگ های کوچک را از بین ببرد. سیر همچنین ضربان قلب را کاهش داده و علاوه بر رفع علائم سرگیجه، ضعف، تنگی نفس و تشکیل گاز در دستگاه گوارشی ریتم قلب را نیز بهبود می بخشد. مصرف متوسط سیر باید دو یا سه پوشینه در روز باشد تا بتواند فشار خون را کاهش دهد.

مقالات مرتبط  درمان گیاهی گوش درد

انگور فرنگی (آملل) درمان غذایی موثر دیگری برای فشار بالای خون می باشد. یک قاشق غذاخوری آب آملای تازه که با کمی عسل ترکیب شده است را باید هر روز صبح مصرف کرد. مصرف لیموترش نیز درمان ارزشمندی برای کنترل فشار بالای خون به حساب می آید. لیموترش غنی از منابع ویتامین P است که هم در آب و هم در گوشت این میوه یافت می شود. این ویتامین برای پیشگیری از شکنندگی مویرگ ها ضروری است.

هندوانه درمان ارزشمند دیگری برای فشار بالای خون محسوب می شود. در آزمایش های اخیر ثابت شده است که ماده ای که از دانه های هندوانه استخراج می شود دارای تأثیر مشخصی در گشاد کردن عروق خونی است که منجر به کاهش فشار بالای خون می شود. مطالعات اخیر نشان داده است که ارتباط مهمی بین کلسیم غذایی و پتاسیم و فشار بالای خون وجود دارد. این تحقیقات حاکی از ان است که افرادی که از غذاهای غنی از پتاسیم مصرف میکنند دارای فشار خون پایین تری هستند حتی اگر مصرف نمک خود را کنترل نکنند. این تحقیقات همچنین نشان داده است که افرادی که از فشار بالای خون رنج میبرند از کلسیم در غذاهای روزانه خود استفاده نمی کنند. این دو ماده مغذی ضروری به دفع سدیم اضافی از بدن کمک کرده و در عملکردهای مهمی که نحوه عمل سیستم عروقی بدن را کنترل میکنند درگیر می شوند. پتاسیم در میوه ها و سبزیجات و کلسیم در محصولات لبنی وجود دارد. ورزش نقش مهمی در درمان فشار بالای خون ایفا می کند. پیاده روی بهترین شکل انجام ورزش است و به رفع تنش، تقویت ماهیچه ها و گردش خون کمک می کند. هنگامی که فشار بالای خون نشانه های کاهش را نشان میدهد، ورزش های دیگری همچون دوچرخه سواری، شنا و دو آهسته را باید انجام داد. آساناهای یوگایی همچون سوریاناماسکار، ماکراسانا، ماتسیاسانا، واجراسانا، آردا پادماسانا، پاوان – موکتاسانا، شاواسانا و پرانایاماهایی همچون آنولوما – ویلوما و تنفس های شکمی در درمان فشار بالای خون مفید و موثر هستند. با این حال، اگر فشار خون به بیش از ۲۰۰ میلی متر رسید، به جز شاواسانا انجام تمامی آساناها را باید متوقف کرد.

درمان های آبی

استفاده از حمام با آب خنثی برای یک ساعت یا بیشتر در در مای ۹۰ تا ۹۵ درجه فارنهایت در درمان این بیماری موثر و مفید خواهد بود. کمپرس سرد را باید در طول این حمام بر روی سر قرارداد، سایر درمان های آبی شامل استفاده از حمام پا یا لگن با آب گرم برای مدت ۱۰ دقیقه و استفاده از کمپرس گرم بر روی قلب می باشد.

افرادی که از فشار بالای خون رنج میبرند باید حداقل از هشت ساعت خواب کامل بهره ببرند، زیرا استراحت کافی ویژگی مهمی در درمان فشار بالای خون می باشد. مهمتر از همه، بیمار باید از استرس، نگرانی، تنش، خشم و عجله خودداری می کند. او باید تلاش کند تا دارای افکار مثبتی بوده و از ذهنی سالم برخوردار باشد. از درمان طبیعی می توان بعضی وقت ها استفاده کرد، اما این روش درمانی بهترین و امنترین راه برای از بین بردن این بیماری است.

ثبت نظر