سردرد

سردرد انواع متفاوتی دارد. سردردهای ناشی از تنش عصبی حسی دارد که گویی تسمه ای از جلوی سر دو طرف آن رامحکم گرفته و فشار می دهد. سردردهای سینوسی در اطراف حفره های چشم احساس می شوند، در حالی که سردردهای خوشه ای که کمتر پیش می آیند و در مردان شایعتر است، در پشت چشم ها و اغلب پشت یکی از آنها به وجود می آید. سردردی که بیشتر از نیمی از روزهای ماه پیش آید، مزمن محسوب میگردد.

آگاهی علمی

 سردردها اغلب به تنش و کشیدگی ماهیچه مربوط می شوند و بسیاری از مبتلایان متوجه شده اند که انجام دادن تمرینات و روش های آرام سازی کمک می کند. رهایی ناگهانی از تنش نیز سردرد ایجاد می کند و به همین دلیل شاید پس از خوابیدن در پی یک هفته شلوغ کاری دچار سردرد شوید، زیرا میزان هورمون های تنش پایین می آیند و ناقل های عصبی به سرعت آزاد می شوند و موجب انقباض و تورم رگ های خونی می گردند و تولید سردرد می کنند. کم آب شدن بدن هم عامل دیگری برای سردرد است و همچنین کم تحرکی، استعمال دخانیات، نوشیدن قهوه و مشروبات الکلی بیش از اندازه و حذف وعده های غذایی. برخی تحقیقات جدید حاکی از آن است که شاید یک دلیل سردردهای مزمن به خاطر حساسیت به ترکیبات مصنوعی موجود در غذا یا نوشیدنی ها مثل اسپر تیم باشد. نوشابه های گازدار(کولاها)، نوشیدنی های شکلاتی، غذاهای فراوری شده و ترشیجات نیز به دلیل نیترات موجود در آنها که رگ های خونی را متورم می کنند، موجب سردرد می شوند. سردردهای ناشی از خوردن بستنی که باعث انقباض رگ ها میگردد و در یک چشم بر هم زدن برطرف می شود هم بسیار معمول است. نور زیاد، تغییرات آب و هوایی و بد نشستن و بد راه رفتن، همه جزو دلایل نهفته سردرد هستند. مصرف مسکن زیاد برای برطرف نمودن سردرد می تواند پیشرفت آن را برعکس کند. بنابراین به جای استفاده مرتب از دارو برای رفع سردرد به پزشک مراجعه کنید.

مقالات مرتبط  درد های عضلانی - چه غذایی بخوریم

خوردنی های مفید

 رژیم غذایی سالم و کم شیرین داشته باشید و به خاطر بسپارید که باید با قاعده غذا بخورید و با خوردن نوعی غذای سبک ساعت ها گرسنه نمانید. به منظور حفظ آب بدن و جلوگیری از بروز سردردهای ناشی از کم آب شدن بدن، روزانه دست کم دو لیتر آب بنوشید.

خوردنی های قابل پرهیز

 مصرف کافئین باید کم باشد و حداکثر یک تا دو فنجان قهوه در روز کافی است. از مصرف نوشیدنی های گازدار هم پرهیز کنید. هر نوع خوراکی کنسروی حاوی اسپر تیم یا انواع نیترات را مصرف نکنید و شاید لازم باشد از خوردن غذاها و نوشیدنی های یخی هم پرهیز نمایید.

راهنمایی های تخصصی

برای چند هفته آنچه میخورید را یادداشت کنید تا متوجه شوید کدام غذا موجب سردرد شما می شود. چنانچه غذایی تأثیر داشت، آن را حذف کنید و دوباره با خوردن آن ببینید آیا دچار سردرد می شوید یا خیر.

هشدار

دلایل حادی برای سردرد وجود دارد. چنانچه دچار یکی از موارد زیر شدید، بلافاصله با پزشک تماس بگیرید:

  • اگر دچار سردردی ناگهانی و بسیار شدید مثل ضربات چکش شدید.
  • چنانچه سردرد همراه با سایر علائم از جمله اختلال در بینایی یا تب باشد.
  • چنانچه درد پس از ضربه ای بروز کند.
  • همچنین به دلیل رویدادهای ساده ای نظیر مؤثر نبودن داروهای مسکن هم نیاز به رسیدگی پزشک دارید.

ثبت نظر