سرماخوردگی

سرماخوردگی که به زکام حاد، نیز معروف است التهاب بخش فوقانی دستگاه تنفسی است و در اثر عفونت ویروسی به وجود می آید. سرماخوردگی نسبت به تمامی بیماری های دیگر شایع تر است. به طور متوسط انسان ۳ بار در سال دچار این بیماری می شود. سرماخوردگی معمولاً از ۳ تا ۱۰ روز طول می کشد. بیمار برای ۳ روز نخست یا بیشتر احساس ناخوشایندی دارد.

علائم بروز سر ماخوردگی

نخستین نشانه های سرماخوردگی احساس گرفتگی گلو و احتقان مجاری بینی است. اگرچه این بیماری طبیعتاً در گلو و بینی شروع می شود، اما بر تمامی بخش های بدن اثر میگذارد. علائم شایع سرماخوردگی آبریزش بینی، عطسه کردن، افزایش دمای بدن، سردرد، گلو درد، چاییدن، وجود درد در کل بدن و از دست دادن اشتهاست. پوست اطراف سوراخ های بینی نیز ممکن است متورم شود.

دلایل بروز سرماخوردگی

سرماخوردگی از قرار گرفتن در معرض یک ویروس به وجود می آید. با این حال، شدت آن به وضعیت سلامتی شخص و عوامل محیطی بستگی دارد. پایین آمدن میزان سر زندگی و نشاط بدن، اختلالات آلرژیک بینی و گلو، بی خوابی، افسردگی، خستگی و عواملی همچون تغییرات ناگهانی دما، گرد و خاک و سایر مواد تحریک کننده دلایل مهم و کمک کننده به ایجاد سرماخوردگی هستند.

با این حال، علت اصلی بروز سرماخوردگی در بدن سمی شدن بدن از طریق عادت های نادرست تغذیه ای همچون مصرف بیش از حد غذاهای نشاسته دار، کربوهیدرات ها، پروتئین ها و سایر غذاهای اسیدی می باشد. بنابراین، سرماخوردگی ساده ترین راه برای دفع مواد سمی از بدن انسان است. طول مدت سرماخوردگی به مقدار سموم جمع شده و سرعت دفع آنها از بدن بستگی دارد.

درمان

درمان سرماخوردگی از طریق مصرف داروهای شایعی همچون آسپرین و کدوئین فقط راه را برای مشکلات دیگر باز می کند. چنین درمانی فرایندهای دفعی بدن را ناگهان متوقف کرده و مواد سمی را دوباره به بافت های بدن باز میگرداند. علاوه بر آن، داروها هیچ تأثیری بر روی مدت زمان سرماخوردگی ندارند. گفته شده است که سرماخوردگی را میتوان با مصرف دارو در عرض ۱ هفته درمان کرد. تنها درمان حقیقی برای رفع سرماخوردگی استفاده از یک رژیم غذایی صحیح است. بهترین راه برای شروع درمان استفاده بیمار از روزه به مدت ۲ روز است. در طول این دوره بیمار نباید از هیچ چیز دیگری به جز آب گرمی که با آب لیمو و عسل یا آب میوه و آب داغ ترکیب شده است مصرف کند. رژیم غذایی آب میوه در مقادیر زیاد برای خنثی کردن شرایط اسیدی خون ضروری است و نوشیدنی های داغ برای کمک به تمیز کردن کلیه ها مورد نیاز است. آب آناناس به ویژه در درمان سرماخوردگی مفید است. از تنقیه با آب گرم باید روزانه برای تمیز کردن روده ها در طول این دوره استفاده کرد. روزه کوتاه مدت با آب میوه را می توان با یک رژیم غذایی اختصاصاً میوه های تازه برای مدت ۳ روز همراه کرد. در این رژیم، بیمار باید از سه وعده غذایی از آب میوه های آبداری همچون سیب، گلابی، انگور، گریپ فروت، پرتغال، آناناس، هلو، خربزه یا هر میوه آبدار فصلی دیگری استفاده کند. بیمار نباید از موز یا میوه های خشک یا کنسرو شده استفاده کند. هیچ غذای دیگری نباید به این رژیم غذایی اضافه شود، چرا که در غیر این صورت کل ارزش آن درمان از بین میرود. بعد از رژیم غذایی اختصاصاً میوه، بیمار باید به تدریج از یک رژیم غذایی متعادل که از ۳ گروه اصلی غذایی یعنی (۱) دانه ها، آجیل ها و غلات، (۲) سبزیجات و (۳) میوه ها تشکیل شده است استفاده کند، توصیه میشود که بیمار از مصرف گوشت، ماهی، تخم مرغ، پنیر و غذاهای نشاسته دار برای چند روز اجتناب کند.

مقالات مرتبط  تقویت مو

بیمار باید از طریق استفاده از رژیم غذایی که تمامی ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن را تأمین می کند خود را تقویت کند. با این حال، ویتامین C در صدر فهرست این مواد مغذی قرار میگیرد. ویتامین C از انسان در برابر عفونت محافظت کرده و به عنوان یک آنتی بیوتیک بیضرر عمل می کند. ویتامین C در مرکبات، سبزیجات بر گدار و جوانه های سبز وجود دارد.

دکتر لینوس پائولینگ، دانشمند برنده جایزه نوبل میگوید که استفاده مداوم از این ویتامین در حداکثر میزان ممکن روزانه آن از سرماخوردگی پیشگیری کرده و اگر سرماخوردگی در بدن بیمار وجود داشته باشد، مصرف مقادیر بالایی از این ویتامین علائم این بیماری را از بین برده و مدت زمان ان را کوتاه می کند. او تخمین میزند که ۱ تا ۳ گرم یا ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلی گرم در روز تقریبا حداکثر میزان مصرف این ویتامین است. توصیه او مصرف ۱ یا ۲ قرص ۵۰۰ میلی گرمی ویتامین C بعد از ظاهر شدن نخستین نشانه سرماخوردگی و ادامه این درمان با مصرف یک قرض اضافی در هر ساعت است.

در میان درمان های خانگی شایع برای رفع سرماخوردگی مصرف لیمو مهم ترین درمان محسوب می شود. لیمو در درمان تمامی انواع سرماخوردگی ها و تب ها کاملاً مفید است. لیمو را باید در حالی که به خوبی رقیق شده است مصرف نمود. آب لیموی غنی از ویتامین C مقاومت بدن را افزایش می دهد، سموم بدن و طول مدت زمان بیماری را کاهش می دهد. آب لیمو را باید در یک لیوان آب گرم رقیق کرده و یک قاشق چایخوری عسل نیز به آن اضافه کرد. آب لیمو درمان مناسبی برای سرماخوردگی و سرفه خشک است.

سوپ سیر درمان قدیمی برای کاهش شدت سرماخوردگی است. سیر دارای خواص ضد عفونی کنندگی و چندین ویژگی درمانی دیگر می باشد. وجود روغن فرار در سیر بدن را از تمامی سموم پاک کرده و در نتیجه، تب را کاهش می دهد. در چندین مطالعه ثابت شده است که روغن سیری که با آب پیاز ترکیب شده و با کمی آب رقیق شده است و چندین بار نیز در طول روز نوشیده شود در درمان سرماخوردگی بسیار موثر است.

مقالات مرتبط  صرع در طب سنتی

زنجبیل همچنین درمان غذایی موثری برای رفع سرماخوردگی و سرفه است. زنجبیل را باید به قطعات کوچکی خرد کرده و در یک فنجان آب جوشاند. سپس آن را باید صاف کرده و نصف قاشق چایخوری شکر را به آن اضافه کرد. این محلول را باید در حالی که همچنان گرم است برای رفع سرماخوردگی نوشید. چای زنجبیل که با اضافه کردن چند قطعه زنجبیل به داخل آب به جوش آمده قبل از اضافه کردن برگ های چای آماده می شود همچنین درمان موثری برای رفع سرماخوردگی و تب های ناشی از آن است.

زردچوبه که دارای خواص ضد عفونی کنندگی است درمان موثر دیگری برای رفع سرماخوردگی و گرفتگی گلو است. نصف یک قاشق چایخوری پودر زردچوبه تازه که در ۳۰ گرم شیر گرم ترکیب شده است درمان مناسبی برای رفع این بیماری است. پودر زردچوبه را باید در داخل یک ملاقه گرم قرار داد. سپس شیر را باید در آن ریخت و بر روی شعله با حرارت پایین جوشاند. در مورد سرماخوردگی که با آبریزش بینی همراه است، دودی که از سوزاندن زردچوبه برمیخیزد را باید استنشاق کرد. این کار ترشحات بینی را افزایش داده و فرایند درمان را سریع تر خواهد کرد.

درمان های خانگی حمام آب گرم برای درمان سرماخوردگی توصیه می شود، از برا این حمام احتقان را در قفسه سینه و غشای بینی از بین خواهد برد. بسته های گرم یا کمپرسی های آب گرم برای درمان سرماخوردگی قفسه سینه و سر مفید است. حمام بخار، حمام پا با آب گرم و حمام لگن با آب گرم همچنین در رفع این بیماری موثر هستند، زیرا آنها تعریق را تحریک می کند. استنشاق بخار به رفع احتقان بافت های بینی کمک می کند. غرغه کردن با آب گرمی که با نمک ترکیب شده است برای گلو درد مفید است. بسته های سرد بر روی قفسه سینه را باید ۲ یا ۳ بار در روز استفاده کرد، زیرا آنها احتقان ریه ها را برطرف کرده و به حذف مخاط های جمع شده کمک می کنند. درمان های مفید دیگر برای رفع سرماخوردگی استفاده از حمام آفتاب، هوای تازه و تنفس عمیق، پیاده روی آرام، خواب سالم و هماهنگ کردن لباس ها و عادت های خود به نیازهای آن فصل می باشد تا اثرات نوسانات هوایی خنثی شود. استفاده از آساناهای یوگایی همچون بوجانگاسانا، سالابهاسانا، دانوراسانا، یوگامودرا و واجراسانا و کریاهای یوگایی همچون جالنتی و واماندوتی و پرانایاماهایی همچون کاپالبهاتی، آنولوما – ویلوما و سوریا بدان نیز در درمان سرماخوردگی موثر است.

ثبت نظر