سردرد
چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟
• قبلاً هیچگاه سردرد روی نداده است.
• سردرد بیش از سه روز طول کشیده یا مانع فعالیت های عادی شده است.
• سردرد مانند انفجاری ناگهانی در سر است.
• همراه با سردرد اختلال دید، اشکال در گفتار، اشکال در هماهنگی حرکات، ضعف دست ها یا پاها، یا اشکال در فکر کردن درست وجود دارد.
• تب یا سفتی گردن هم وجود دارد.
• بعد از کار زیاد سردرد روی می دهد.
• استفراغ روی داده است ولی حالت تهوع وجود نداشته است.
• سردردها بیشتر و شدیدتر می شوند.
سردرد نشانه چیست؟
گاهی به نظر میرسد هیچ چیز بدتر از سردرد نیست. انگار سر سوراخ می شود، منفجرمی شود، یا فشرده می شود. گاهی هم احساس می کنید که سر را پشت و رو میکنند و تمام انرژی بدنتان را بیرون می کشند. سردرد به طور فزاینده ای همه گیر می شود. تقریباً ۶۰ درصد مردان و ۷۵ درصد زنان لااقل یک بار در ماه دچار سردرد می شوند. از هر ده مورد سردرد نه تای آن سردرد انقباض ماهیچه ای است که سردرد تنشی خوانده می شود. این سردردها که اغلب با تنش روانی یا خستگی شروع می شوند، ناشی از انقباض ماهیچه های سر و گردن هستند. سردرد تنشی معمولاً در بعدازظهر روی میدهد و مانند پیچاندن محکم نواری به دور سر احساس می شود. سردرد میگرنی با گشاد شدن رگ های خونی پوست سر روی میدهد. این سردرد اغلب صبحها با درد شدید در یک طرف سر یا پشت چشم ها شروع می شود. این سردرد ممکن است چند ساعت یا حتی تا سه روز طول بکشد. چشم برخی از مبتلایان به میگرن ۱۵ تا ۳۰ دقیقه قبل از شروع سردرد ستاره میزند، یعنی جرقه های نورانی یا خطوط زیگزاگی میبیند. میگرن باعث تهوع، استفراغ، و حساسیت به نور هم می شود. ۶۵ تا ۷۵ درصد مبتلایان به میگرن زن هستند. سردرد در زنان ممکن است به چرخه قاعدگی آنها مربوط باشد. سردردهای میگرنی بعد از یائسگی بسیار کمتر دیده می شود. اما مردان بیشتر گرفتار سردرد خوشه ای می شوند، که سردردی شدید و عذاب آور در چشم یا دور آن است. این سردرد خوشه ای از شدیدترین انواع سردرد است که حمله آن ممکن است تا دو ساعت و روزی یک یا دوبار در ماه اول و بعد گاهی هر شش ماه یک بار تا سال ها روی دهد. سردرد می تواند علامتی از سرماخوردگی، آنفلوانزا، بالا بودن فشار خون، خون ریزی مغزی، سکته، تومور مغزی، التهاب مننژها، بیماری لایم، وجود کرم های نواری در بدن، آب سیاه چشم، آبسه دندان، یا ترک کافئین باشد. گاهی نیز از عوارض جانبی برخی داروهاست.
درمان سردرد
خوشبختانه کمتر از ۵ درصد سردردها علامت یک بیماری جدی هستند. برای بیشتر سردرد یک حالت ناراحت کننده، اما بخشی از زندگی عادی است و غالباً می توان آن را کنترل کرد.
۱- بخوابید.
بسیاری از سردردهای تنشی با کمی خواب عمیق تسکین مییابند. اما گاهی خواب کمتر یا زیادتر از معمول باعث سردرد می شود. به همین دلیل، داشتن برنامه منظم خواب اهمیت دارد.
۲- دندان قروچه نکنید.
برخی افراد در هنگام خواب به قدری ناآرامند که دندان قروچه میکنند و صبح با سردرد بیدار می شوند.
۳- غذای کافی بخورید.
نخوردن غذای کافی هم مثل نخوابیدن کافی باعث سردرد میشود. علت آن کاملاً مشخص نیست، ولی احتمالا وقتی مواد غذایی بدن کم باشد، قسمتی از دستگاه عصبی که ماهیچه ها را منقبض میکند فعال می شود.
۴- غذاهایتان را کنترل کنید.
در افرادی که زیاد دچار سردرد می شوند، بهتر است آنچه را که دو تا سه ساعت قبل از سردرد خورده اند بررسی کنند. شایعترین مادّه غذایی مسئول سردرد اسید آمینه تیرامین است. از جمله غذاها و نوشیدنی های دارای تیرامین یا سایر مواد سردردآور نوشیدنیهای الکلی، پنیر کهنه، گوشت نمک سود، ترشیها، شکلات، مرکبات، پیتزا، و هر چیز محتوی گلوتامات مونوسدیم است. اگر متوجه شدید که برخی مواد غذایی عامل سردرد شماست، یکی یکی آنها را از برنامه غذایی حذف کنید تا عامل اصلی را بیابید.
۵- زیاد قهوه نخورید.
اگر در محل کار بیش از سه فنجان قهوه در روز میخورید، صبح بعد از روز تعطیل دچار سردرد می شوید، چون روز قبل قهوه نخورده اید. برای جلوگیری از این سردرد، توصیه میشود در روز بیش از یک یا دو فنجان قهوه نخورید.
۶- سیگار نکشید.
سیگار برای همه بد است و سردرد را نیز بدتر میکند. بهتر است سیگار کشیدن را ترک کنید.
۷- از کلاه و عینک استفاده کنید.
تابش نور آفتاب و انعکاس آن در آب دریا در برخی افراد باعث سردرد می شود. در این موارد، بهتر است عینک آفتابی بزنید و کلاه دارای لبه بزرگ بر سر بگذارید.
۸- ورزش کنید.
ورزش درمان بسیار خوبی برای سردرد است. عجیب به نظر می آید، امّا کسانی که ورزشی های مختلف می کنند، سردرد شان از بین میرود. ورزش تنش روانی را از بین می برد و تولید مسکن های طبیعی بدن را که اندورفین ها نام دارند تحریک میکند. فقط نیم ساعت پیاده روی سه بار در هفته برای جلوگیری از سردرد کافی است. اگر سردرد با تب همراه است، نزد پزشک بروید و ورزش را به تعویق بیندازید.
۹- خود را گرم کنید.
از مهمترین درمان های خانگی سردرد گذاشتن کیسه آب گرم بر روی گردن و شانه ها به مذت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه است. این کار خوبی برای کاهش تدریجی سردرد تنشی است. بالشتک گرم ماهیچه های گرفته را شل کرده و جریان خون را در آنها آسان می کند. گرفتن دوش آب گرم هم مؤثر است، ولی نه به اندازه کیسه آب گرم.
۱۰- آرامش داشته باشید.
درمان فشارهای روانی، مثلاً با یوگا، در افرای که زیاد دچار سردردهای تنشی می شوند مؤثر است.
۱۱- به آن فکر نکنید.
سعی کنید فکر سردرد را از خود دور کنید. برای این کار، در جای راحتی بنشینید و چشمانتان را ببندید. فرض کنید در ساحل دریا دراز کشیدهاید، آفتاب بدنتان را گرم می کند، و امواج آب به آرامی روی شما می آید. هر برگشت ذهنی امواج قسمتی از سردرد شما را با خود میبرد.
 روش زیر را هم امتحان کنید: توجه خود را بر سردردتان متمرکز کنید. تصور کنید سردردتان اندازه، شکل، و رنگ مشخصی دارد. ببینید سردرد چه گونه است؟ در یک جا ساکن است یا جا به جا می شود؟ بعد فرض کنید سردرد به صورت مایع است و از سرتان بر روی گردن، شانه ها، دست ها، و در آخر انگشتان میریزد. سرانجام بگذارید این سردرد از انگشتانتان خارج شده و به اطراف بریزد.
استفاده از دارو
اگر درمان های طبیعی سردرد را از بین نبرد، چندین مسکن بدون نسخه برای آن وجود دارد.
۱- آسپیرین بخورید.
سردرد بیشتر افراد با خوردن یک یا دو قرص، آسپیرین یا استامینوفن برطرف می شود. اسپیرین التهاب را نیز کاهش میدهد. و هردو اینها مسکن های خوبی هستند.
۲- آسپیرین با قهوه بخورید.
اگر سردرد متوسط تا شدیدی دارید، آسپیرین را با یک فنجان قهوه بخورید. کافئین موجود در قهوه باعث تسریع جذب آسپیرین می شود.
۳- ضد حساسیت بخورید.
خوردن داروهای ضد حساسیت فاقد مسکن هم ممکن است سردرد تنشی را آرام کند. اما از دستور نوشته شده بر روی برچسب آن پیروی کنید.
داروهای ضد حساسیت اگر به طور مرتب خورده شوند، ماهیچه ها را شل می کنند. در آغاز ممکن است شما را خواب آلوده کنند، اما با استفاده مکرر در تسکین سردرد مؤثرتر می شوند و خواب آلودگی هم کاهش می یابد.
۴- اکسیژن تنفس کنید.
اکسیژن وسیله بسیار مؤثری برای تسکین سردردهای خوشه ای و میگرنی است. برای استفاده مداوم از کپسول اکسیژن و مقدار آن از پزشک خود اجازه بگیرید.
۵- نزد پزشک بروید.
در سردردهای شدید خوشه ای یا میگرنی مسکن های قوی تری مثل ارگوتامین لازم است. این داروها را فقط با تجویز پزشک مصرف کنید.
۶- زیاد مسکن نخورید.
خوردن مداوم مسکن هم به اندازه سردرد مداوم زیان بار است. تمام داروهای ضدسردرد، چه بدون نسخه و چه با تجویز پزشک، را نباید بیش از دو بار در هفته مصرف کرد، چون خوردن مداوم این داروها به تدریج آستانه درد را پایین آورده و دردها را بیشتر می کنند. اگر بیش از حد مسکن مصرف کرده اید، نزد پزشک بروید تا او برنامه ای برای رهایی از سردرد و دارو برایتان تنظیم کند.
هدف ما
برای جراحی بینی و کاشت مو و یافتن دندانپزشک موردنظرتان به ما مراجعه کنید.
جراحی بینی پروسه ای است که یافتن بهترین پزشک متخصص در آن بسیار حائز اهمیت است.
در کاشت مو نیز همین اتفاق می افتد. در روند کاشت مو، یافتن بهترین پزشک مورد نظر شما وظیفه ماست.

مقالات مرتبط  خستگی

ثبت نظر