سردرد و میگرن

سردردها تقریباً هر انسانی را در زمانی مبتلا به خود می کنند. بیشتر سردردها کارکردی " هستند و توسط اختلالات موقتی به وجود میآیند و با هیچ نوع تغییرات آلی در مغز مرتبط نیستند. سردرد غالباً این هشدار طبیعت است که فرایندی مشکل ساز در جای دیگری در بدن رخ داده است. با این حال، درد واقعی سردرد از تحریک دنباله های عصبی ماهیچه های شانه، گردن و پوست سر و ماهیچه های نرمی که عروق خونی را در این ناحیه احاطه کردهاند به وجود می آید.

چندین نوع سردرد و راه های گوناگونی نیز برای درمان آنها وجود دارد. مصرف آسپرین یا آرام بخشها میتواند درمان موقتی را برای بیمار به همراه داشته باشد، اما علت اصلی بیماری را از بین نمیبرد. علاوه بر این، استفاده گهگاه از مسکن ها باعث ضعف عصبی، تضعیف قلب و به وجود آمدن مشکلات دیگری می شود.

علل شایع بروز سردرد آلرژی، دلایل روحی – روانی، خستگی چشم، فشار بالای خون، خماری، ابتلا به عفونت، قند پایین خون، کمبود مواد مغذی، تنش، وجود مواد سمی در بدن و میگرن میباشد. آلرژی ها که غالباً دلیل ناشناخته بروز سردرد میباشند، در افراد گوناگون متفاوت هستند. غذاهایی که برخی افراد به آنها حساسیت دارند و می توانند باعث بروز سردرد شوند شیر و محصولات شیر، شکلات، جگر، مرغ، الکل و پنیر تند میباشد. عطسه کردن و اسهال نشانه های دیگر آلرژیاحساسات شدید و عمیق نیز میتواند باعث بروز سردرد شود. بسیاری از افرادی که ظاهری خوب و خوشایند دارند در واقع ممکن است نگران بدست آوردن شغلی مناسب باشند یا نسبت به شخص یا چیزی احساس تنفر کنند. این خشم پنهان ممکن است خود را به عنوان سردرد نشان دهد. بنابراین، نباید احساسات منفی خود را در دل پنهان کنیم، بلکه باید وسایل مناسبی را برای اظهار آن پیدا کنیم. خستگی چشم علت شایع دیگر بروز سردرد است. در چنین مواردی، باید بایک متخصصں چشم مشورت کردو تحت درمان او قرار گرفت. تمرینات ساده چشمی همچون حرکت چشمها به بالا و پایین یا به اطراف یا چرخاندن سر در حالی که گردن قائم به سمت بالا ایستاده است یا حرکت سر به جلو یا عقب هر کدام سه بار، سپسر حرکت سر سه بار در جهت عقربه های ساعت و سه بار در جهت مخالف عقربههای ساعت میتواند خستگی چشم را برطرف کند. فشار بالای خون نیز میتواند باعث بروز سردردهای ضربان دار شود. این سردرد معمولاً به هنگام بیدار شدن از خواب در آغاز صبح از پشت شروع می شود. شیوه امن درمان این سردرد فرو بردن ماهیچه های ساق پا در وان آب گرم برای مدت ۱۵ تا ۳۰ دقیقه است. ایران کار باعث منحرف شدن خون از سر و رفتن آن به سمت پا می شود که موجبات تسکین سردرد را برای بیمار به همراه خواهد داشت. بسیاری از افراد پس از مصرف نوشیدنیهای الکلی دچار سردردهای شدیدی می شوند. مصرف نوشیدنیهای الکلی باعث متورم شدن عروق خونی می شود که خود ابن تورم باعث ایجاد سردردهای دردناکی می شود. بهترین درمان برای این نوع سردرد اجتناب از مصرف بیش از حد نوشیدنیهای الکلی میباشد. با مصرف قرص ویتامین B به هنگام استفاده از نوشیدنیهای الکلی میتوان از سردردهای ناشی از خماری جلوگیری کرد. اگر عفونتی ھمچون سرماخوردگی، ویروسں و تب در بدن وجود داشته باشد، سردرد نیز ممکن است رخ دهد. در این صورت، این عفونت است که باید در بدن از بین برود. ویتامین C درمانی بهترین شیوه درمانی برای رفع این عفونت هاست. برای درمان سرماخوردگی، باید هنگامی که نخستین علائم سرماخوردگی همچون گلودرد، آبریزش بینی و غیره ظهور کرد، از ویتامین C در مقادیر بالا و در فواصل یک ساعته استفاده کرد. ویتامین C در درمان سرماخوردگی معجزه آسا عمل می کند و یک آنتی بیوتیک طبیعی به حساب می آید.

مقالات مرتبط  یرقان در طب سنتی

قند پایین خون یکی دیگر از دلایل بروز سردرد میباشد. مصرف مواد قندی برای درمان قند خون پایین یک درمان محسوب نمیشود اگرچه میتواند قند خون را موقتا بالا برده و باعث شود که فرد برای مدت کوتاهی احساس بهتری داشته باشد. قند پایین خون در نتیجه پانکراسں آسیب دیدهای به وجود می آید که بیش از اندازه تولید انسولین را در بدن تحریک میکند. این مشکل را میتوان با خوردن غذاهای کمتر در فواصل کوتاه و نه استاندارد سه بار غذا خوردن در طول روز برطرف کرد. مصرف کربوهیدرات ها را باید به حداقل میزان ممکن کاهش داد و مصرف قهوه را نیز باید کنار گذاشت، زیرا قهوه بیش از حد پانکراس را تحریک میکند.

فقدان آهن که منجر به کم خونی می شود علت شایع دیگر بروز سردرد است. سردرد بعضی وقت ها به دلیل کمبود اهان در بدن قبل از شروع کم خونی به وجود میآید. مخمرهای آبجوساز بهترین منبع آهن هستند و کم خونی را میتوان به سادگی با مصرف روزانه چند قاشق چایخوری از این مخمرها برطرف کرد. سردرد ممکن است همچنین به دلیل کمبود ویتامینهای B، یعنی اسید پانتوتنیک، ویتامین ۱B ،۱۲B و B6 به وجود آید و میتوان با مصرف این ویتامینها آن را درمان کرد. هنگام مصرف هر یک از ویتامینهای B به شکل جداگانه، کاملاً ضروری است تا با مصرف مخمرهای آبجوساز، جگر، جوانه گندم و غیره ویتامین بی – کمپلکسں را به رژیم غذایی اضافه کرد، در غیر اینصورت، مصرف بیشں از حد یک ویتامین ممکن است باعث عدم تعادل در بدن شده و منجر به مشکلات دیگری شود. در واقع، کل گروه ویتامین بی کمپلکس به تنهایی میتواند سردردها و از جمله میگرن را درمان کند.

سردردهای تنشی شایعترین سردرد در بین تمامی انواع سردرد میباشند و توسط مشکلات روحی و روانی به وجود میآیند که در نهایت منجر به استرس می شود. استرس باعث میشود که ماهیچه های شانه، گردن و پوست سر به طور ناخودآگاه کشیده شود. افراد زودرنج و عصبی معمولا دچار این نوع سردرد می شوند. این سردرد به تدریج افزایش پیدا می کند و با آزاد شدن کشیدگی همراه است. فرد مبتلا به سردرد باید نهایت تلاش خود را برای رفع استرس که دلیل اصلی بروز این نوع سردرد است انجام دهد. مواد سمی که از طریق غذا، نوشیدنیها و آب و همچنین از طریق تنفس و هوای آلوده وارد بدن می شود میتواند باعث مشکلات زیادی در بدن انسان شود. بروز سردرد در انسان ممکن است در ابتدا این هشدار باشد که سم وارد بدن شده است. مواد افزودنی موجود در غذاها و در بسیاری موارد وسایل آرایشی و بهداشتی و محصولات آرایشی پوستا و مو دلایل اصلی بروز سردرد میباشند. علاوه براین، آلوده کنندههای سمی موجود در غذاها نیز جزء عوامل به وجود آورنده سردرد محسوب می شوند.

سردردهای میگرنی

میگرن یک بیماری قدیمی و بسیار سخت میباشد. میگرن افراد سرشناسی همچون سزار و فروید را برای مدت های مدیدی آزار داده است. این تصور وجود دارد که میگرن تحت شرایط جدید زندگی امروزی به وجود میآید. در حال حاضر، حدوداً ۱۰ درصد جمعیت جهان مبتلا به میگرن هستند.

میگرن را میتوان بیماری هجومی" توصیف کرد که با سردردهای شدید غالباً در یک طرف سر همراه است و باعث سوء هاضمه، اختلال در فشار شدید روحی و روانی است یا ناگهان دچار چنین وضعیتی می شود به وجود میآید. میگرن همچنین به «بیماری سردرد» نیز معروف است، زیرا تهوع و استفراغ گهگاهی به همراه درد آزار دهندهای همراه میشود که ممکن است برای سه روز طول بکشد. میگرن معمولاً قبل از حمله هشدارهایی به بیمار میدهد. نقاط سیاه یا خطوط زیگ زاگ مانندی در مقابل چشم ظاهر می شود یا او در قدرت بینایی اش دچار مشکلاتی می شود. هنگامی که سردرد رخ میدهد، بیمار ممکن است در دست ها یا پاهای خود احساس گزگز شدن یا ضعف کند.

مقالات مرتبط  کلسترول

بیماران مبتلا به میگرن در اصطلاح دارای «شخصیت میگرنی» هستتند . آنها افرادی کمالگرا و وسواسی هستند که احساس می کنند باید هر چیزی را به شکل درست و کامل خود انجام دهند. هنگامی که آنها انجام کاری را به پایان می رسانند، ناگهان از وضعیت تنش موقتی به احساس آرامش کامل میرسند. سپس، میگرن در آنها به وجود میآید. این یک فرآیند کاملاً روحی و روانی است. ماهیچه های سر و گردن که به استرس دائمی واکنش نشان میدهند مجبور می شوند که بیش از حد کار کنند. ماهیچه های گرفته شده عروق را فشرده کرده و جریان خون را کاهش می دهند. هنگامی که فردی ناگهان به آرامش میرسد، ماهیچه های منقبضں شدہ متستعمیشوند و باعث کششں دیوارہ ھای عروق خونی می شوند. با هر ضربان قلبی، خونی که از طریق این عروق به جلو رانده شده انها را بیشتر منبسط کرده و باعث درد ازار دهندهای میشود.

هنگامی که سردرد به فرد حمله میکند، شخص باید در طول روز به انجام کارهای سادهای بپردازد که به تمرکز زیادی نیاز ندارد یا پیاده روی کند و هوای تازه را وارد ریه های خود کند. بهترین درمان برای جلوگیری از سردرد ایجاد مقاومت جسمی در بدن از طریق تغذیه صحیح، انجام ورزش و داشتن تفکرات مثبت و سازنده است. در نخستین گام، بیمار باید برای مدت کوتاهی روز بگیرد. در طول دوران روزه، آب میوه های مرکبات که با کمی آب رقیق شده است را بیمار میتواند شش بار در روز مصرف کند. با مصرف این مقدار آب میوه، بیمار در ابتدا انرژی عصبی را در بدن صرفه جویی خواهد کرد که میتواند از آن برای اهداف مهمتری استفاده کند. علاوه براین، بر خون و لنف نیز فشار زیادی وارد نمی شود. بعد از گرفتن روزهای کوتاه مدت، رژیم غذایی را باید به شیوهای تنظیم کرد که حداقل فشار بر روی دستگاه گوارش وارد شود. صبحانه فرد مبتلا به میگرن یا سردرد باید شامل میوههای تازه و خشک شده باشد. ناهار باید عمدتاً از غذاهای پروتئینی تشکیل شده باشد. غذاهای نشاستهای همچون نان سبوس دار، غلات، برنج یا سیب زمینی را باید در هنگام شام به همراه سالاد خام مصرف کرد. از مصرف ادو به ها، گوجه فرنگی، شیر کم چرب ترش و غذاهای چربی دار نیز باید اجتناب کرد. نوشیدن یک لیوان آب (آب گرم در زمستان و آب سرد در تابستان) که با یک قاشق چایخوری عسل ترکیب شده است در ابتدای صبح همچنین درمان مناسبی برای میگرن به حساب می آید.

درمان های آبی

درمانهای آبی مشخصی میتواند به رفع سردرد کمک کند. نوشیدن فراوان آب، استفاده از تنقیه با آبی در دمای ۶٫۹۸ درجه فارنهایت، استفاده از حمام پا با آب گرم، استفاده از کمپرسں سرد بر روی گلو، استفاده مداوم از حوله هایی که در آب گرم فرو برده شده اند بر روی پشت گردن، استفاده از کمپرس سرد در دمای ۴۰ تا ۶۰ درجه فارنهایت بر روی سر و صورت یا کمپرس با آب متناوب بر روی ستون فقرات می تواند در درمان انواع سردردها مفید باشد. استفاده از کمپرس آب گرم بر روی شکم درست قبل از به خواب رفتن سردرد ناشی از اختلالات معدوی و کبدی را درمان میکند.

کریاهای یوگایی همچون جالنتی و کونجال، پرانایاماسهایی همچون آنولوما – و بلوما، شیتالی و سیتکاری و آساناهای یوگایی همچون آتانا پاداسانا، ساروانگاسانا، پاسچیمو تاناسانا، هالاسانا و شاواسانا در درمان انواع سردردها مفید هستند.

 

 

 

ثبت نظر