داروها

درمان های ریزش مو دارای نتایج موفق محدودی است. سه دارویی که تاثیر آنها برای درمان ریزش مو ثابت شده است داروهای زیر می باشد: فیناستراید، دوتاستراید و ماینوکسیدیل اینها داروهایی هستند که به طور معمول برای جلوگیری از ریزش مو بیشتر و گاهی رشد موهای از دست رفته کمک می کنند. 

  • ماینوکسیدیل (Rogaine) یک داروی بدون نسخه تایید شده برای طاسی مردانه آلوپسی آره آتا می باشد. این دارو بصورت مایع و یا کف بوده که باید ۲ بار در روز بر روی پوست سر مالیده شود. برخی از افراد یک واکنش آلرژیک به پروپیلن گلیکول موجود در محلول ماینوکسیدیل دارند که به همین دلیل فوم ماینوکسیدیل که بدون پروپیلن گلیکول می باشد ساخته شده است. همه کسانی که از این دارو استفاده می کنند موهایشان مجددا رشد نخواهد کرد. کمتر احتمال دارد که ماینوکسیدیل باعث رشد مجدد موها بشود. در صورت رشد موها، بعد از ۱ تا ۶ ماه بعد از مصرف ماینوکسیدیل رشد موها شروع می شود، مصرف دارو باید به طور منظم ادامه داشته باشد. اگر مصرف داروها متوقف شود، ریزش مو از سر گرفته خواهد شد. از عوارض جانبی این دارو سوزش خفیف پوست سر، حساسیت احتمالی و رشد موهای زائد در نقاط دیگر بدن می باشد.
  • تزریق کورتیکواستروئیدها به پوست سر می تواند برای درمان آلوپسی آره آتا استفاده شود. این نوع درمان به صورت ماهانه تکرار می شود. برای ریزش موی آلوپسی آره آتا از قرص خوراکی استفاده می شود. نتایج ممکن است پس از یک ماه دیده شود.
  • تحقیقات نشان می دهد داروهای سرکوب کننده ایمنی اعمال شده به پوست سر به طور موقت آلوپسی آره آتا را معکوس می کند، هر چند عوارض جانبی برخی از این داروها سوال برانگیز است.
  • برخی از شواهد تجربی نشان می دهد که آنترالین می تواند برای آلوپسی آره آتا مفید باشد.
  • تعدیل کننده های هورمونی (قرص های ضد بارداری و یا antiandrogen ها مانند اسپیرونولاکتون و فلوتامید) را می توان برای جلوگیری از ریزش موی ناشی از آندروژن ها در زنان استفاده کرد.
  • فیناستراید (پروپشیا) برای ریزش موی مردان بوده و به شکل قرص استفاده می شود( ۱ میلی گرم در روز). این دارو بر روی خانمها تاثیر زیادی نداشته و برای زنان باردار توصیه نمی شود. تاثیر دارو بعد از گذشت ۶ هفته از شروع مصرف دارو قابل مشاهده می باشد. فیناستراید باعث افزایش تراکم مو، وزن مو و در برخی موارد موجب رشد مجدد موها می شود. عوارض جانبی که در حدود ۲٪ از مردان ظاهر می شود شامل کاهش میل جنسی، اختلال در نعوظ، و اختلال در عملکرد انزال می باشد. مصرف دارو باید تا مشاهده نتایج مثبت ادامه داشته باشد. هنگامی که درمان متوقف شود، ریزش مو از سر گرفته میشود.
مقالات مرتبط  درمان دندان درد

ثبت نظر