دردهای عضلانی

 دردهای عضلانی نوعی بیماری است که مبتلایان به آن در سراسر بدن به خصوص در ناحیه پشت و گردن احساس درد می کنند. این بیماری ممکن است بسته به شرایط و عوامل محرک نظیر هوای خیلی گرم، میزان تنش و مقدار خواب بدتر شود، اما اصولا مرضی مزمن است و باید راهی برای کنار آمدن با آن یافت. چون درمانی ندارد.

آگاهی علمی

هیچ کس نمیداند چه عاملی موجب دردهای عضلانی می شود. یک نظریه آن است که فرارسانه ای عصبی نمی توانند پیام را به درستی به مغز برسانند و موجب حساسیت بیشتر مبتلایان به درد می شوند. به نظر میرسد گاهی بیماری پس از رویدادی تکان دهنده بروز می کند و می تواند همراه با افسردگی، تشویش، ضعف مزمن و بیماری تحریکپذیری روده به وجود آید.

درمان ممکن است شامل داروهای مسکن، ضدافسردگی و ضد التهاب باشد، اما تغییر و تعادل روش زندگی ضروری است. ورزش های تقویت عضلات کمک زیادی می کند. با وجود این، باید با فیزیوتراپ مشورت شود تا طریقه ای ابداع نماید که درد ماهیچه ها و مفاصل بدتر نشود. تحقیقات زیادی انجام گرفته که چگونه تغذیه می تواند مؤثر واقع شود و معلوم شد رژیم غذایی فقط با سبزیجات و یا گیاه خواری علائم بیماری را در اکثر مبتلایان تسکین داده است. با وجود این که پیروی همیشگی از چنین رژیمی شاید دشوار باشد، اما متخصصان تغذیه معمولا از هشتاد درصد آن حمایت می کنند و دست کم دنباله روی از همین مقدار را توصیه می نمایند.

بیماران دچار درد عضلانی باید با مصرف ماهی های روغنی، انواع مغز و دانه های گیاهان و آواکادو روغن امگا۳ بیشتری مصرف نمایند.

مقالات مرتبط  سوزش چشم

خوردنی های قابل پرهیز

از مصرف چربی های اشباع شده موجود، هم در غذاهای گوشتی و هم در روغن نخل و نارگیل تا حد ممکن بپرهیزید.

عده ای معتقدند که اسپار تیم (شیرین کننده مصنوعی) و MSG (غلیظ کننده بسیاری از چاشنی ها، به خصوص سرهای غذاهای چینی) دردهای عضلانی راشدیدتر می کند.

شاید یادداشت روزانه و پرهیز از خوراکی های خاصی که موجب درد عضلانی می شوند، مفید باشد. خوراکی هایی نظیر گندم، لبنیات، مرکبات، ذرت و شکر که می توان دست کم به مدت چهار هفته هر یک را حذف نمود.

ثبت نظر