خروپف

همه می دادند خروپف چیست، سروصدای کسی که خوابیده است و مانع از خوابیدن شما می شود!

 اندازه خروپف تفاوت دارد، از صدای نفس کشیدن آرام با بینی تا صوت گوش خراش در خواب که تأثیرات مخربی هم بر شخصی و هم بر اطرافیان می گذارد. پس درمان لازم است.

آگاهی علمی

هنگام خواب عمیق ماهیچه ها و بافت های ته حلق ست می شوند و راه عبور هوا را تا حدی مسدود می کنند که منجر به خروپف می شود. هوا باید از مانع عبور کند و همین موجب ارتعاش بافت ها و زبان می گردد. اضافه وزن و چاقی که دلیل عمده ای برای خروپف است و همچنین انسداد مزمن بینی برای آن که راه هوا را تنگ تر می کند، از جمله مشکلات هستند. استفاده از قطره های بینی برای تسکین گرفتگی مجرای بینی و گلو و طاقباز نخوابیدن مؤثر است. مصرف الکل نیز می تواند عامل دیگری باشد، زیرا الکل آرام بخش است و سستی بیشتری می آورد.

خواب خفگی (قطع موقتی تنفس) خروپف را به مرحله حادی می رساند و راه عبور هوا، هنگام خواب تقریباً کاملا مسدود می شود. نمونه شناخته شده آن زمانی است که همسر شما با ناراحتی متوجه وقفه طولانی ما بین تنفس می گردد که عملا نفس نمی کشید. میزان اکسیژن خون یک سره پایین می آید و دی اکسیدکربن بالا میرود که بدن شخص، هشیار این حالت خطرناک می گردد و بیدار می شود تا نفس بکشد. بدین ترتیب خواب همه شب مختل و موجب ضعف مزمن می شود.

خواب خفگی قابل تشخیص و درمان است که تحت مداوا و احتمالا جراحی قرار می گیرید و شاید به نظر هراس انگیز برسد، اما آن را با خروپف بد اشتباه نگیرید، چرا که می تواند مهلک باشد.

خوردنی های مفید

وزن خود را متعادل نگاه دارید و رژیم غذایی متنوع و متوازنی داشته باشید. مصرف مواد خوراکی های فراوری شده را قطع و به جای آن از جایگزین های خالص استفاده کنید. سبزی زیاد بخورید و به جای شیرینی، میوه میل کنید. خوردنی های قابل پرهیز اگر مشکل حاد خرو پف دارید از مصرف نوشیدنی های الکلی نه فقط به دلیل ضرر ذاتی آنها، بلکه به خاطر ست نمودن ماهیچه ها و بستن راه عبور هوا بیش از حد معمول خودداری نمایید. خوراکی های چرب مثل انواع چیپس، غذاهای کنسروی و فراوری شده، مواد خوراکی و گوشت های حاضری (فست فود) را کنار بگذارید.

مقالات مرتبط  درمان گیاهی افسردگی

راهنمایی های تخصصی

 قرص های خواب می توانند خرویف را حادتر کنند، بنابراین سعی کنید از مصرف آنها اجتناب نمایید. بی تردید مصرف دخانیات خروپف را بدتر می کند، پس سیگار را کنار بگذارید.

هشدار

درمان نشدن خواب خفگی (آینه خواب) برای سلامت خطرناک است. چنانچه در طول شب به دلیل تنگ شدن نفس از خواب بیدار می شوید یا به گفته همسر تان بلند خروپف می کنید و با فاصله زیاد نفس می کشید به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر خرو پف شما به رابطه تان لطمه زده، بهتر است مشورتی پزشکی داشته باشید. بخش های مربوط به سرماخوردگی و سرفه، ضعف مزمن، بی خوابی، چاقی و اضافه وزن را نیز مطالعه کنید.

ثبت نظر