جراحی پلاستیک بینی یا رینوپلاستی

نمای کلی جراحی

جراحی زیبایی بینی عملی برای تغییر شکل بینی است که می تواند بینی را بزرگتر و یا کوچکتر کند، زاویه بینی نسبت به  لب بالایی را تغییر دهد؛ نوک بینی را اصلاح کند، تغییر حالتهایی که به واسطه ضربه به بینی ایجاد شده اند را اصلاح کند و یا نقص های بینی را برطرف کند.

در عمل زیبایی بینی، جراح برشی بر روی بینی ایجاد می کند تا به استخوان و غضروفی که بینی را شکل می دهند دسترسی پیدا کند.این برش معمولا در داخل بینی زده می شود به طوری که پس از عمل جراحی جای برشی دیده نخواهد شد. بسته به نتیجه مورد نظر ممکن است قسمتی از استخوان و غضروف برداشته شود، و یا ممکن است بافتی اضافه شود (یا از بخش دیگری از بدن و یا با استفاده از یک پرکننده مصنوعی). پس از شکل دادن و اصلاح استخوان و غضروف، بینی پانسمان شده و  یک آتل بیرونی برای حفاظت از شکل جدید بینی گذاشته می شود.

جراحی زیبایی بینی ممکن است با استفاده از بیهوشی عمومی یا موضعی انجام شود. این عمل معمولا به روش سرپایی بوده اما گاهی اوقات نیاز به یک شب اقامت در بیمارستان یا مرکز جراحی می باشد.

جراحانی که رینوپلاستی را انجام می دهند معمولا عمل جراحی پلاستیک و جراحی گوش و حلق را آموزش دیده اند.

پس از جراحی جه اتفاقی می افتد؟

آتل و بانداژ اطراف بینی شما حدود یک هفته بعد از عمل برداشته خواهد شد.

صورت شما کمی پف کرده و اطراف چشم و بینیتان برای چند روز کبود و متورم خواهد شد. گذاشتن کیسه یخ می تواند به کم شدن تورم و کاهش درد کمک کند. ممکن است پزشکتان داروهای تسکین درد تجویز کند. این زمان حدود ۱۰ تا ۱۴ روز طول خواهد کشید.

مقالات مرتبط  رماتیسم

ممکن است برای چند روز بعد از عمل نیاز باشد که سر خود را بالا نگه دارید. همچنین احتمالا تا چند هفته نتوانید فعالیت های سنگین جسمی انجام دهید.

چرا این عمل انجام می شود؟

جراحی زیبایی بینی می تواند اندازه، شکل و زاویه بینی شما را تغییر دهد و نسبت بهتری با بقیه صورتتان ایجاد نماید.

جراحی زیبایی بینی همچنین می تواند مشکلات ساختاری بینی شما که باعث مشکلات تنفسی مزمن می شود، را بهبود دهد.

نتایج عمل چگونه خواهد بود؟

تغییرات حاصل از جراحی زیبایی بینی ممکن است جزئی و یا قابل توجه باشد، این موضوع به اینکه شما چه نوع از اصلاح بینی را خواسته اید وابسته است. شما و جراح پلاستیکتان باید اهداف عمل جراحی را قبل از عمل مشخص کنید. اگر انتظارات شما از جراحی واقع گرایانه باشند، احتمالا او قادر خواهد بود نتایجی که شما خواسته اید را به شما بدهد.

نتایج و تغییرات حاصل از جراحی زیبایی بینی دائمی هستند، با این حال آسیب های بعدی و یا عوامل دیگر می توانند ظاهر بینی شما را تغییر دهند. جراحی زیبایی باید بر روی یک بینی کاملا بالغ انجام شود که سن بلوغ بینی معمولا در زنان بین ۱۵ یا ۱۶ و در مردان سن ۱۷ یا ۱۸ است، اگر جراحی قبل از این زمان انجام شود، رشد طبیعی بینی می تواند نتایج جراحی را تغییر داده و یا احتمالا موجب بروز عوارض شود.

خطرات

بعد از عمل بینی احتمال تورم موقت و کبودی دور چشم و بینی وجود دارد. مشکلات دیگری که ممکن است رخ دهد عبارتند از:

خون ریزی.

آسیب یا سوراخ شدن سپتوم (دیواره ای که سوراخهای بینی راجدا می کند).

مقالات مرتبط  گرفتگی ماهیچه

مشکلات پوستی، از جمله تجزیه بافت پوست (نکروز پوستی) و سوزش ناشی از وجود نوار و بانداژ.

عفونت. آنتی بیوتیک پیشگیرانه ممکن است بعد از عمل جراحی می تواند به کاهش خطر ابتلا به عفونت کمک کند.

انسداد بینی ناشی از تورم داخل بینی.

عوارض بیهوشی.

همچنین ممکن است که نتایج عمل جراحی به گونه ای که شما انتطار داشتید نباشد.

چه چیزهایی را باید در نظر گرفت؟

اگر شما انتخاب می کنید که بی حسی موضعی داشته باشید، خود را برای شنیدن صدای استخوان و غضروفتان که جراح بر روی آنها کار میکند آماده کنید.

یکی از ویژگی های برجسته صورت، بینی است که می تواند تاثیر بزرگی در تصور شما از ظاهرتان داشته باشد. اگر شما از بینی خود ناراضی هستید و برای مدت طولانی با ان مشکل داشتید، جراحی زیبایی بینی یک گزینه معقول به نظر میرسد.اگر روشهای زیبایی روزانه برای ظاهر خود استفاده می کنید باعث بالا رفتن روحبه شما می شود با کمک جراحی بینی می توانید این روحیه را بهتر کنید درصورتیکه انتظارات شما واقع بینانه بوده و در مورد آنچه که عمل جراحی می تواند به شما بدهد با جراح خود صحبت کنید.

اکثر شرکت های بیمه هزینه های جراحی زیبایی بینی را پوشش نمی دهند، مگر آنهایی که برای اصلاح مشکل عملکردی یا نقص ناشی از بیماری یا آسیب مورد جراحی قرار گرفته اند. حتی در این موارد لازم است تا با شرکت بیمه خود برای دانستن اینکه چه بخشی از هزینه های جراحی مورد پوشش قرار می گیرد صحبت کنید. هزینه های عمل جراحی نه تنها شامل اجرت جراح بلکه هزینه تاسیسات، متخصص بیهوشی، دارو و دیگر خدمات و مواد نیز می شود.

ثبت نظر