چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟
• بیش از چند هفته به خواب رفتن مشکل شده است.
• به خاطر نگرانی از بی خوابی، از رفتن به رختخواب دوری می شود.
• خستگی روزانه و ناتوانی در انجام درست کار یا تمرکز بر چیزی وجود دارد.
• با دارو یا الکل به خواب می روید.
بی خوابی نشانه چیست؟
هر کسی گاهی دچار بی خوابی می شود. امّا بی خوابی هر شب چیزی غیرعادی است. این بی خوابی تقریباً نشانه یک بیماری جسمانی یا پریشانی هیجانی است.
ناراحتی های دردناک مثل التهاب مفاصل و نیز چیزی گذرا مثل خارش جایی از بدن هم میتوانند مانع خواب شوند. یک مرافعه خانوادگی شما را به جدال شبانه با بالش می کشاند، و درگیری های کاری به کشتی گرفتن با پتو می انجامد.
تغییر در برنامه خواب منظم آهنگ زیست شناختی خواب را برهم میزند. مثلاً تغییرنوبت کاری روزانه به شبانه یا مسافرت با هواپیما به منطقه ای با اختلاف ساعت زیاد برنامه خواب آرامشی بخش را خراب می کند.
بی خوابی اغلب با بیدار ماندن های شبانه، مثلاً ئاشی از آسیب یا اختلالات کوچک هیجانی، شروع می شود. چند شب بی خوابی به این صورت عادتی ایجاد می کند که به یک مشکل دراز مدت منتهی می گردد – فقط چرتی در روز یا شب می زنید و در طول شب یا به رادیو گوش می کنید یا مرتباً سر یخچال می روید. پیش از اینکه متوجه شوید، این چیزها را برای خود عادتی می کنید که در نهایت به بی خوابی رفتاری می انجامد.
تمام کارهایی را که اعلب مردم برای بهتر خوابیدن می کنند عملاً خواب را بدتر می کند. با این کارها مشکل اصلی برطرف می شود، اما بی خوابی باقی می ماند. فرد دچار عادت بی خوابی وحشتناکی می شود و از نزدیک شدن ساعت خواب به هراس می افتد.
درمان بی خوابی
اگر قبلاً خوب می خوابیدید، باز هم می توانید خوب بخوابید. امّا انتظار معجزه یک شبه رفع بی خوابی نداشته باشید. بد خوابی شما مدت ها طول کشیده تا به این حالت رسیده است و بهبود آن نیز تدریجی خواهد بود.
۱- اگر خوابتان نمی آید. به رختخواب نروید.
وقت خواب خود را یک با دو ساعت به تأخیر بیندازید. یکی از بدترین چیزها رفتن به رختخواب در هنگامی است که نیازی به خواب ندارید. برخی افراد گاهی اصلاً احساس خواب نمی کنند، ولی فکر می کنند باید حتماً بخوابند. بعضی چیزها، مثل دراز کشیدن در تاریکی، گوشی دادن به صدای چکه آب، و فکر کردن به بی خوابی، تنش روانی را زیادتر می کنند.
وقتی به رختخواب می روید، اگر ۲۰ دقیقه بعد از رفتن به رختخواب خوابتان نبرد، بلند شوید، از اتاق خواب خارج شوید، و سراغ چیز دیگری بروید. مثلاً ممکن است خوشتان نیاید؛ امّا برنامه آخر شب تلویزیون را تابه آخر نگاه کنید.
۲- خواب خوابیدن را یاد بگیرید.
متخضصان فهرستی از توصیه ها برای خواب خوب دارند: از رختخواب فقط برای خوابیدن استفاده کنید؛ هر روز صبح در ساعت معینی و بدون توجه به شرایط مختلف بلند شوید؛ در طول روز چرت نزنید؟ هنگام عصر یا اول شب ورزشی کنید؛ و گرسنه به رختخواب نروید. کسانی که دچار بی خوابی هستند باید هر یک با دو روز یکی از اینها را به برنامه خود اضافه کنند تا به عادت خوب خوابیدن قبلی بازگردند.
ممکن است بگویید همه اینها را انجام دادم، ولی نتیجه ای نگرفتم. بایدباز هم همه آنها را با هم تکرار کنید و فرصت دهید تا بدن خود را عادت دهید. هیچ گاه با نخوردن چای شب یا یک ساعت دیرتر به رختخواب رفتن بی خرابی از بین نمی رود.
۳-دوش آب گرم بگیرید.
گرفتن دوش آب گرم باعت شل شدن ماهیچه ها شده و شما را آماده خواب عمیق می کند.
۴-آرامش داشته باشید.
گفتگوی آرام و دلنشین یا ماساژ دادن ماهیچه ها تنش را آرام می کند. یوگا و ورزش های آرام کننده نیز مؤثرند.
۵-از آفتاب کمک بگیرید.
درمان با نور روشن می تواند آهنگ طبیعی خواب را مخصوصاًدر کسانی که نوبت کاری آنها عوض شد و یا در مسافران هوایی فواصل زیاد برگرداند. صبح زود نیم ساعت در آفتاب قدم بزنید. این کار پیام اماده شدن برای کار روزانه را به بدن می فرستد و باعت بهتر شدن خواب شبانه می گردد.
هدف ما
برای جراحی بینی و کاشت مو و یافتن دندانپزشک موردنظرتان به ما مراجعه کنید.
جراحی بینی پروسه ای است که یافتن بهترین پزشک متخصص در آن بسیار حائز اهمیت است.
در کاشت مو نیز همین اتفاق می افتد. در روند کاشت مو، یافتن بهترین پزشک مورد نظر شما وظیفه ماست.

مقالات مرتبط  سکسکه

ثبت نظر